Voda v retenční nádrži neslouží ke koupání. Zato z ní můžete vylovit kapitální kapry

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 10 měsíců a 7 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANY – Voda v retenční nádrži, místními obyvateli také nazývané sedlčanská přehrada, není ani trochu vhodná ke koupání. I když se jedná o poměrně rozlehlou, přibližně dvacetihektarovou vodní plochu, tak město nemá tuto oblast vedenou jako rekreační. Tím pádem také nenese odpovědnost za jakýkoliv úraz při koupání a ani nezaručuje kvalitu vody. Momentálně voda v nádrži je vlivem sucha a nižšího stavu hladiny špinavá, viditelnost v nazelenalé vodě je maximálně do dvaceti centimetrů.

Stojatá voda navíc dost zapáchá a částečně jsou v ní také kaly a zbytky naplavenin po bouřkových deštích. Podle původních záměrů přehrada slouží hlavně k zadržování vody, podružně pak také ke sportovním aktivitám včetně rybářství. Podle místních rybářů jsou ve vodách retenční nádrže kapitální kousky. O tom, že to je pravda, se ve středu 28. srpna dopoledne přesvědčil i rybář, který chytal u hráze. Z vody vytáhl do dlouhém souboji přibližně patnáctikilového kapra.

Zato s koupáním v retenční nádrži je to slabší a zcela nevhodné. Koupání v sedlčanské retenční nádrži je jen na vlastní nebezpečí a těžko ho lze někomu doporučit. Středočeská krajská hygienická stanice tu proto ani neprovádí pravidelné kontrolní odběry vody, jako například na přehradách Slapy či Orlík. Tím, že nebyla nádrž nikdy za dobu své existence (36 let) vypuštěna, může v ní voda vlivem horka zahnívat. Stejně se ve vodě nádrže mohou vyskytovat chemické látky splavované z okolních polí prakticky po celé délce toku Sedleckého potoku.

Ty mohou nepříznivě působit na zdraví koupajících. Už samotný pohled na vodu v letních měsících zájemce sám odradí. Stejně tak přístup k vodě z louky pod silnicí ve směru na Vysoký Chlumec skrývá pár desítek centimetrů pod hladinou mnoho velkých balvanů, o které lze lehce zakopnout a tváří nečekaně padnout do vody. Stačí trochu zazmatkovat a terénu ve vodě neznalý člověk, ač plavec, se může začít topit. Stejně jako rybáře tu lze denně také zahlédnout lodě kanoistického oddílu TJ Tatran Sedlčany, který tu má loděnici.