Koloběžkáři ohrožují chodce. Zapomínají totiž na to, že po chodníku se nejezdí

REGION – V poslední době se zvýšil počet „koloběžkářů“ v silničním provozu. Bohužel mnozí z nich, ať už děti či dospělí, si neuvědomují, že jsou považováni dle zákona o provozu na pozemních komunikacích za cyklisty. Často jezdí po chodnících a ohrožují chodce, obzvlášť při jízdě na elektrokoloběžce, kdy neregistrovaná může jet rychlostí až 25 km/h.

Platí pro ně však stejná ustanovení jako pro osobu jedoucí na jízdním kole, tudíž po chodníku se může koloběžka pouze vést, výjimku mají jen cyklisté mladší deseti let. Jízda na koloběžce je zakázána i na stezce pro chodce, v pěší zóně a na přechodu pro chodce. Pokud dojde k porušení stanovených povinností, hrozí dospělým osobám pokuta až 2,5 tisíce korun.

Jaká další pravidla pro koloběžkáře platí? Zásadně jezdí při pravém okraji vozovky, stejně jako na cyklostezce. Pokud je na silnici vyznačený cyklopruh, mají povinnost ho užít. Zásadně nesmí jezdit vedle sebe a pokud je koloběžkář mladší 18 let musí použít ochrannou přilbu. Dále nesmí jezdit pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Zdroj: Monika Schindlová, Policie ČR
Ilustrační foto: pixabay.com