Ve volbách do Evropského parlamentu voliči na Sedlčansku dali nejvíce hlasů hnutí ANO

SEDLČANSKO – Zájem voličů o letošní páté české volby do Evropského parlamentu byl oproti volbám před pěti roky poměrně vysoký. V celé České republice k eurovolbám přišlo 36,45 % procenta voličů, což je zatím nejvyšší účast u tohoto typu voleb. Podobně solidní volební účast zaznamenaly i volební obvody na Sedlčansku. Do volebních místností v regionu Sedlčanska přišlo 36,52 % voličů, což je nejvíce za celou historii eurovoleb.

Celostátním vítězem voleb v ČR se stalo hnutí ANO, které dostalo od voličů 26,14 % a sedm mandátů v EP. Druhá skončila ve volbách koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) s 22,27 % a šesti mandáty. Na třetím místě skončilo spojení Přísahy a Motoristů s 10,26 % a ziskem dvou mandátů. Stačilo! získalo 9,56 % a také dva mandáty. STAN na pátém místě dostal 8,70 % a dva mandáty. Piráty volilo 6,20 % voličů což stačilo jen na zisk jednoho mandátu, stejně jako Okamurova SPD s 5,73 %.

„Regionálním vítězem“ voleb do Evropské parlamentu na Sedlčansku se stalo hnutí ANO 2011 s 27,27 % hlasů. Druhá na Sedlčansku skončila koalice Spolu s počtem 22,61 % hlasů, třetí Starostové a osobnosti pro Evropu s 11,26 % hlasů a čtvrtí Přísaha a Motoristé s 10,87 % hlasů. Páté místo na Sedlčansku připadlo koalici STAČILO!, ta dostalo od voličů 7,05 % hlasů. Tradičně nejvyšší účast ve volbách do Evropského parlamentu na Sedlčansku zaznamenala obec Křepenice s 47,77 procenty voličů.

Detailní přehled výsledků v jednotlivých obcích

Zdroj: Volby.cz
Ilustrační foto: pixabay