Karel prošel zátěžovou zkouškou. Martin Macík ničil závodní kamion na tankodromu

REGION – Sedlčanský tým Big Shock! Racing musel kvůli koronaviru vynechat květnové soustředění v Africe. Proto pilot Martin Macík vyměnil saharské písečné duny za bláto offroadové trati v Milovicích. Cíl byl jasný, během dvoudenních testů zatížit vylepšený závodní kamion na nejvyšší možnou míru, aby se projevily všechny slabiny vozu a mechanici na nich mohli ještě před ostrými závody a Dakarem 2021 zapracovat. Martin proto tentokrát svůj vůz, kterému říká Karel, nešetřil. Posílal ho bez lítosti a v nejvyšší možné rychlosti do děr a kaluží bývalého tankodromu.

Dobrou zprávou je, že kamion drsné zacházení vydržel bez větší újmy. Všechny nové úpravy jízdní nápor vydržely. Praskly jen držáky na tlumiče, které mechanici obratem svařili. Dalším potěšujícím zjištěním je, že Martin Macík si začíná dobře rozumět s novou automatickou převodovkou, i když občas pořád ještě hledá spojkový pedál… Deštivá jízda rozbláceným milovickým závodištěm byla pro Martina Macíka zajímavým testem inovací, které mají během Dakaru 2021 napomoci dalšímu zrychlení jeho žlutočerného speciálu. Ten je po přestavbě o více než 100 kg lehčí.

Automatická převodovka, úprava šasí, lepší tlumení a další vylepšení, o která se během posledních 5 měsíců postarali týmoví mechanici v sedlčanských dílnách, potřebovala prověřit. „Po milovickém testování můžu říct, že automatická převodovka a související úpravy jsou kroky dobrým směrem. Pravou rukou občas pořád ještě hledám řadící páku, ale navigátor František mě vždycky plácne přes prsty. Začínám si užívat, že už nejsem zaměstnaný řazením a můžu se víc soustředit na kroucení volantem. S automatem začínáme být rychlejší ve startech i v zatáčkách,“ popisuje Martin Macík.

Milovickou misi kladně hodnotí i palubní mechanik David Švanda: „Všechno jsme stihli. Jen počasí nám úplně nevyšlo. Bláto nám trochu komplikovalo práci. S nastavením automatické převodovky na měkčím terénu jsme spokojení, potřebujeme ještě otestovat další povrchy. Kontrolovali jsme také její teploty a momentálně vybíráme optimální variantu pro maximální výkon a současně výdrž auta. Hráli jsme si i s nastavením tlumení, to se osvědčilo nad očekávání. Odhalili jsme pár chybiček. Na ně se teď zaměříme.“

Testování bylo první větší akcí týmu po vynucené pauze a zúčastnil se ho kompletní tým Big Shock! Racing. Kromě prověřené posádky, kterou s Macíkem a Švandou tvoří ještě navigátor František Tomášek, se v Milovicích sešli i mechanici, partneři týmu, novináři nebo fanoušci z blízkého okolí. Bivak byl také plný dětí. Všichni byli zvědaví, jak Martin s Karlem pojedou. Bezprostředně po návratu týmu do zázemí v Sedlčanech se rozjedou další práce. Ty budou na Karlovi probíhat až do 4. září, kdy se posádka postaví na start závodu Baja Poland a poprvé nové technické úpravy vozu prověří i v ostrém tempu.

  Na plánu pro Dakar 2022 se u sedlčanského týmu Big Shock! Racing začíná pracovat

Autor/zdroj/foto: Nikola Kužílková,
Big Shock! Racing