Je čas na Noc vědců, letos se koná 24. září. Tentokrát s netradičním tématem: čas

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – V pátek 24. září proběhne již tradiční svátek popularizace vědy – Evropská Noc vědců, jenž má letos netradiční téma „ČAS“. Po celé České republice se v tento den otevřou pro veřejnost univerzity, planetária, hvězdárny a další instituce i centra spojené s vědou. K tomuto projektu se letos opět připojuje také sedlčanská hvězdárna Josefa Sadila na Cihelném vrchu, která v tento den pro návštěvníky připravila od páté hodiny odpolední až do půlnoci zajímavý astronomický program.

Na programu sedlčanské Noci vědců jsou na hvězdárně diskuze, povídání a především pozorování noční oblohy. Nejprve se zájemci dozví, jak plynul čas na hvězdárně v Sedlčanech. V průběhu večera pak budou následovat témata Slunce a Venuše, Venuše a Jupiter, Jupiter a Saturn. Od 21 hodin to bude Měsíc po úplňku a následně pak Hvězdy a zase hvězdy. Do půlnoci se zájemci zaměří na téma Velký třesk není tak daleko. Vstup na hvězdárnu je zdarma.

„V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu,“ uvádějí stránky Noci vědců.

Ilustrační foto: Ladislav Havel