Tento Vámi nalezený příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Jan Reich, výtvarný fotograf a velký obdivovatel Sedlčanska zemřel…

Ve shonu posledních dnů úplně zanikla zpráva, která mě osobně zaskočila – ve věku 67. let zemřel výtvarný fotograf a velký obdivovatel Sedlčanska Jan Reich. Za více jak čtvrt století, kdy fotograf žil na Sedlčansku jsme jej mohli potkávat s velkým dřevěnými deskovými fotoaparáty, z nichž jeden pocházel z pozůstalosti legendy české fotografie,  Josefa Sudka. Fotografoval černobíle, barevné fotografii se podle svých slov vyhýbal záměrně.

“Na levém břehu Vltavy, pouhých padesát kilometrů na jih od Hradčan, najdete Sedlčansko, snad poslední zachovalý kus nezaměnitelně české krajiny. Přijít sem, to bylo jako otevřít historickou kroniku. Sedlčansko jsem objevil vlastně náhodou. To místo mě fascinovalo. Tehdy to byla absolutně zachovalá část Čech. Krajina se starými kostely, chalupami a cestami. Bylo to místo, které mě zaujalo hlavně vizuálně, ale brzy jsem pochopil, že stejně důležití jsou lidi, kteří tu žili na jednom místě po staletí bez přerušení,” popsal Jan Reich své setkání se Sedlčanskem.

Jeho fotografie mohli obyvatelé Sedlčanska naposledy obdivovat před rokem v prostorách městského muzea v Sedlčanech. Jeho výstava s názvem „Sedlčansko očima Jana Reicha“ představovala soubor fotografií naší ryze české krajiny. Nepředstavovala jen místa, které většina místních důvěrná zná, ale i venkovské interiéry a portréty místních obyvatel. Na poslední osobní setkání s Janem Reichem jistě vzpomenou i někteří amatérští  krajinářští fotografové (Milan Dlouhý, Honza Brzák,..) ze sedlčanského fotoklubu FotoFlegmatici.

Jan Reich měl ještě mnoho plánů: “V dnešní době může jen fotograf těžko konkurovat televizi. Druhou stranou mu však alespoň zbývá čas sdělit to podstatné a daleko trvalejší.  Zachytit okamžik, božský dotek,” řekl v jednom ze svých rozhovorů. Zákeřná nemoc mu jeho plány bohužel už nedovolila dokončit. Přesto pevně věřím, že onoho božského doteku dosáhl.

Jan Reich se  narodil 21. května 1942. Od roku 1959 do roku 1965 byl zaměstnán jako stavební dělník, rekvizitář, fotograf, dělník v cirkusu. V roce 1965 začal studovat na Filmové akademii múzických umění v Praze obor umělecká fotografie, v roce 1970 jej dokončil. Po roce 1970 se živil jako profesionální fotograf. …více