Jak moc tuhá nás čeká zima? Předpovědní modely zatím jsou poměrně optimistické

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Do Česka naplno vtrhnul podzim a v domácnostech se pomalu, o týden až dva než dříve, začíná topit. Velké kotelny už topí pro bytové domy na sídlištích od minulého týdne. V kontextu současné situace drahých energií a hrozícího zastavení dodávek plynu nejen u nás, ale i v rámci větší části Evropy, tak leckdo asi začíná mít obavy s blížícího se zimního období. Jaká bude asi zima, když už teď v polovině září máme takto chladno?

V prvé řadě jedno uklidnění. Navzdory všeobecné laické představě, ve skutečnosti teploty v září, ale ani v říjnu či listopadu, neříkají vůbec nic o tom, jaká bude následná zima. Dokonce se dá spíš vysledovat opačná situace, kdy vpády chladného vzduchu na podzim bývají spojeny spíše s tím, že si „opravdová zima“ dá načas. Ale ani to nefunguje spolehlivě. Určitě není třeba z nynější vlny studeného počasí vyvozovat jakékoliv závěry.

„Lepší je se podívat na sezónní předpovědní modely pro Evropu. i když, upřímně řečeno, jejich spolehlivost je prachbídná. Momentálně většina modelů naznačuje spíše mírnější podobu zimy, určitě ne zimu nějak tuhou. Ale tahle je to skoro každý rok, modely počítají s teplotně nadprůměrnou zimou i proto, že globální teplota roste a při srovnání s dlouhodobým normálem je tak většina roků nadprůměrných,“ píše Meteocentrum.

„Média budou samozřejmě v příštích týdnech servírovat různé zaručené zprávy o tom, jaká zima nás čeká, protože čtenáře to letos zajímá víc než v jiných letech. Předpověď na více než několik málo týdnů je však krajně nespolehlivá a většina jejích autorů se tím pouze zviditelňuje v médiích. Zatím není žádná indicie, že by letošní zima měla být abnormálně silná. To se týká nejen Česka, ale celé Evropy,“ dodává na svých webových stránkách Meteocentrum.

Zdroj: Meteocentrum.cz
Ilustrační foto: pixabay.com