I muži mají své dny! Takovým dnem je třetí neděle v červnu, která vždy patří Dni otců

O třetí neděli v červnu (letos tedy 18. června) má své místo v kalendáři Den otců. Na rozdíl od Dne matek, který se u nás slaví druhou květnovou neděli, se Den otců dodnes netěší žádné velké popularitě. Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek.

První oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce. Tehdy se jednalo o skromnou oslavu, její popularita však v Americe rychle rostla. Kromě USA se Den otců také slaví v Německu, Rakousku, Švýcarsku a o jeho mnohem větší popularizaci v Česku usiluje Liga otevřených mužů.

V Portugalsku, Španělsku či Itálii slaví Den otců 19. března na svátek Josefa. V Rakousku a Belgii druhou neděli v červnu, v Polsku 23. června, v Norsku a Švédsku v listopadu, v Bulharsku v prosinci a například v Německu mají tátové svátek dokonce hned dvakrát. Kromě Dne otců mohou pánové slavit také Mezinárodní den mužů, který je obdobou toho ženského a připadá na 19. listopadu.

Ilustrační foto: pixabay.com