Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Hygienici provedli předposlední kontroly kvality koupací vody a byli překvapeni

REGION – Začátkem tohoto týdne (12. srpna) proběhla na většině kontrolovaných a sledovaných koupacích oblastech a přírodních koupalištích další pravidelná kontrola hygieniků spojená s odběrem vod. Převážně výborný stav v kvalitě vody na většině sledovaných lokalit pokračuje také v měsíci srpnu. V letošním roce jsou obsahy jak sinic, tak chlorofylu na minimálních hodnotách a průhlednost vody dosahuje stále až ke třem metrům.

“Zvláště překvapivý je oproti předchozím sezónám stav na koupacích oblastech přehradní nádrže Slapy a Orlík, kde na všech deseti sledovaných koupacích profilech je od začátku sezóny až do současné doby stabilně hodnocení na stupni 1. V předchozích letech došlo vždy ve druhé části sezóny k postupnému zhoršování a hodnocení stupněm 4, při kterém již voda není vhodná ke koupání, nebylo výjimkou,” uvádějí středočeští hygienici.

Vzhledem k současnému ochlazení je reálný předpoklad, že výborná kvalita vody na těchto nádrží vydrží až do konce sezóny. Mimo tyto, rekreanty nejvytíženější lokality, je příznivý stav i na ostatních méně významných lokalitách a přírodních koupalištích. Výjimkou ve výborné  kvalitě vody jsou, kromě dvou jezer na Mladoboleslavsku, i přírodní koupaliště Pilský rybník u Sedlce-Prčice a Nový rybník v Příbrami. Kvalita vody je zde stále hodnocena stupněm 3.

“Situace však není v žádném případě kritická, pouze by koupající se veřejnost na těchto lokalitách měla dodržovat doporučená pravidla při koupání ve vodách obsahující zvýšené množství sinic. Základním pravidlem je po každém vykoupání se osprchovat a nenechat na sobě vodu oschnout. To platí především pro osoby se sníženou imunitou, oslabené osoby, těhotné ženy nebo malé děti,” dodávají hygienici. Poslední kontroly letošní sezóny na přehradách proběhnou 26. srpna.

Autor/zdroj: Krajská hygienická stanice
Středočeského kraje