Horké a slunečné počasí posledních dnů se projevilo i na kvalitě vody na Slapech

REGION – Začátkem tohoto týdne provedli hygienici již třetí plánovanou kontrolu koupališť ve volné přírodě spojená s odběrem vzorků koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách. V posledních 14 dnech převažovalo výrazně teplé a slunečné počasí, krátkodobě přerušované dešťovými přeháňkami. Tento vývoj počasí se projevil vcelku logicky i na kvalitě povrchových vod. Většina sledovaných koupacích oblastí má vodu na výborné úrovni.

Většina sledovaných koupacích oblastí má vodu na výborné úrovni, např. lokality Středočeské části nádrže Orlík, kde průhlednost dosahuje až do 2,5 – 3 m, nebo na většině sledovaných profilů na přehradní nádrži Slapy. Výborná kvalita vody je i v řadě ostatních sledovaných koupacích oblastech. Přestože na podstatné části sledovaných a kontrolovaných lokalit je, jak již bylo uvedeno stav výborný, na některých koupalištích se fytoplankton ve zvýšeném množství projevil.

Zvýšené obsahy sinic se však vyskytly na dvou lokalitách přehradní nádrže Slapy, konkrétně v koupací oblasti Živohošť a Županovice. „Na výše uvedených lokalitách obsah sinic dosáhl úrovně, při které je voda hodnocena stupněm 3. Pro návštěvníky těchto lokalit to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům, dětem či těhotným ženám však doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali,“ píší ve své zprávě hygienici.

  Na většině koupacích míst vodních nádrží Orlík a Slapy je voda hodnocena stupněm 1

Zdroj: KHS Středočeského kraje
Ilustrační foto:
pixabay.com