Hladina říčky Brziny vystoupala z běžných 60 centimetrů na téměř dva a půl metru

SEDLČANSKO – Mohutné středeční srážky ve Svatém Janu a jeho okolí měly vliv i na výšku hladiny říčky Brziny. Hladina se v posledních dnech i přes občasné srážky na Brzině držela přibližně na 50 až 60 centimetrech. Ve středu 14. července v 21 hodin stoupla voda na 126 centimetrů, aby za další dvě hodiny se vyšplhala na maximálních 248 centimetrů.

Což v té době znamenalo nejvyšší, 3. stupeň ohrožení. Výrazně se zvýšil i průtok vody korytem, více jak stonásobně. Situaci, která ve večerních hodinách nastala na říčce Brzině u osady Hrachov, považuje Český hydrometeorologický ústav za extrémní povodeň. Po jedenácté hodině v noci už vody v Brzině nepřibývalo a hladina začala pozvolna klesat na současných 118 centimetrů.

Na mnoha místech kolem říčky Brziny museli zasahovat také hasiči. Ti kromě odstraňování stromů museli i evakuovat na Sedlčansku dva dětské tábory, celkem asi 80 osob. Výše škod, která blesková povodeň způsobila v obcích kolem Brziny zatím není vyčíslena. Na první povodňový stupeň vystoupala také hladina sedlčanské retenční nádrže a zvýšil se i průtok vody na Mastníku v Radíči.

webová kamera Smrčí – Brzina 15. 7. krátce po poledni
  Třetí červencový týden už má být převážně slunečný a teplotně příjemně teplý

Ilustrační foto: pixabay.com