Do Sedlčan míří Kamelot & Pozdní sběr

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Netradiční dvojkoncert dvou moravských kapel přichystal na čtvrtek 10. října svým návštěvníkům sedlčanský kulturní dům. Ačkoliv si sedlčanští posluchači z předchozích vystoupení zvykli v blízkosti jména Roman Horký číst především jméno skupiny Kamelot, tak tentokrát se v Sedlčanech představí také jako člen skupiny Pozdní sběr. Roman Horký totiž v loňském roce podpořil projekt ‚Folk žije!‘, jehož cílem je přibližovat žánr novým posluchačům a podporovat mladé a méně známé folkové zpěváky a skupiny. Proto se Roman Horký spojil s jihomoravskou kapelou Pozdní sběr a natočil s ní album s názvem Na trati.

„V závěru loňského roku, když jsme s Pozdním sběrem účastnili oslav 30. let Kamelotu v Lucerně, padlo rozhodnutí, že natočíme společnou desku. Nápad natočit společné album přišel bez plánování jedné noci pod Chopokem, kde jsme společně s Romanem a partou vodáckých kamarádů seděli u ohně a hráli si pro potěšení písničky. Starší dosud nevydané písničky jsem doplnil novými, které jsem měl připravené pro Pozdní sběr a které jsme společně s Romanem přearanžovali,“ řekl k začátku společného koncertování šéf skupiny Pozdní sběr Jiří Pařez.

Sestava muzikantů kolem frontmana Jiřího Pařeza, který je téměř výlučným autorem skladeb a textů, vznikla v roce 2000. „Všichni jsme Moraváci z Brna a okolí, máme to tady u nás na jižní Moravě rádi a samozřejmě, když je příležitost, nevynecháme možnost pochutnat si na dobrém vínku. Takže název označující kategorii vína a potažmo i muziky se sám nabídl při některé z našich společných ochutnávek ve sklepě. Druhý význam říká cosi o tom, že jsme se pozdně sebrali, což je pravda. Každý z nás má za sebou přes dvacet let aktivního muzicírování,“ popsal vznik jména skupiny Pozdní sběr, kapelník Jiří Pařez.

Představovat druhou brněnskou skupinu Kamelot je asi zbytečné, ale přesto. Vznikla v roce 1982 a celou její historií ji provází zakladatel a frontman Roman Horký, který je až na výjimky autorem všech textů i hudby k písním skupiny. V anketě časopisu Folk & Country byl Kamelot v letech 1993 až 1999 pokaždé zvolen skupinou roku a šest jeho alb bylo oceněno jako deska roku. Ke známým písním kapely se mimo jiné řadí „Zachraňte koně“, „Levnej hotel“, „Čas rozchodů“, „Pozor, tunel!“, „Slib“, „Honolulu“ nebo „Island“. Komerčně nejúspěšnějším se stalo debutové album „Zachraňte koně“ vydané v roce 1990, které také získalo multiplatinovou desku.