Definitivní dohašení skládky komunálního odpadu u Votic skončilo až ve středu

REGION – Od sobotního poledne 24. října likvidovaly desítky jednotek hasičů požár skládky tuhého komunálního odpadu ve Voticích. Zásah probíhal celou noc, v neděli ráno byl poplachový stupeň zvýšen na třetí a byly povolány další jednotky. V noci z neděle na pondělí se veškeré práce přerušily. Na místě zůstala na dohled dobrovolná jednotka Votice. V neděli v podvečer byl poplachový stupeň snížen na druhý a krátce před půl desátou večer na základní.

Další hasební práce začaly v pondělí 27. října po rozednění. Necelou hodinu po poledni hasiči dostali požár skládky pod kontrolu a mohla být nahlášena lokalizace. Na místě opět zůstala na dohlídku dobrovolná jednotka Votice, všechny ostatní se vrátily na základny. V úterý dopoledne bylo rozhodnuto o dalším monitorování skládky a dohašování nově objevených ohnisek. Jedno menší bylo zlikvidováno i za pomoci bagru po kontrole ve středu dopoledne.

Během zásahu přijel i vyšetřovací tým z Chemické laboratoře HZS Středočeského kraje v Kamenici, který odebral vzorky vody po hašení přímo na skládce i z nedalekého rybníka a čističky. O situaci byli informováni pracovníci České inspekce životního prostředí. Na likvidaci požáru se v průběhu pěti dnů podílelo šest profesionálních a 29 dobrovolných jednotek hasičů. Z toho čtyři SDH ze Sedlčanska (Jesenice, Kosova Hora, Sedlčany a Sedlec-Prčice).

Zdroj/foto: HZS Středočeského kraje