Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Vzhůru do pedálů! A nezapomeňme na to naše cyklistické devatero…

Jako každé jaro, tak i letos, vylézají ze svých nor náruživí cyklisté, kteří s vervou sobě vlastní narušují klidný běh světa a ničí životy milionům nevinných lidí. Hlavním posláním každého správného cyklisty je znepříjemňovat život nejen motoristům, ale rovněž i chodcům. Bohužel se stává, že někteří cyklisté tápou a neví přesně, co se od nich čeká. Právě z toho důvodu je potřeba sjednotit všechny cyklisty a nastavit jasná pravidla. Proto je tu příručku otravného cyklisty:

1. Jezdi co nejvíce po silnici. I když hned vedle silnice vede cyklostezka, nenech se zlomit. Motání se ve městě mezi auty je hlavním posláním každého cyklisty.

2. Vjížděj rychle a nečekaně na kole na přechod pro chodce. Pamatuj, že jako cyklista jsi úplně nejvíc ze všech, takže když nečekaně z chodníku vjedeš na přechod pro chodce, řidiči aut jsou poctěni a mile rádi na poslední chvíli zabrzdí.

3. Pokud jezdíte ve více lidech (takzvané cyklistické stádo), jezděte vedle sebe, nikoliv za sebou. Je to z toho důvodu, abyste znesnadnili autům předjet vás. Rovněž na případné troubení šourajících se aut za vámi reagujte vztyčeným prostředníčkem.

4. Vůbec se nebojte jezdit s kolem v MHD. Normálně si vezměte kolo a narvěte se do autobusu plného lidí. Prostě jste vyjeli z domu a po kilometru vám došly síly. To se stává i větším borcům. To není žádná ostuda. Důležité je, že jste cyklista. I cyklista s kolem může jezdit autobusem.

5. Nepotřebujete znát dopravní předpisy. Nepotřebujete řidičský průkaz. Jelikož ho nepotřebujete, pravidla silničního provozu na vás neplatí. Všichni jsou na vás krátcí.

6. Cyklistické přiléhavé oblečení s vycpaným zadkem, helmu a sluneční brýle nikdy nesundávejte. I když nemáte kolo a jste třeba v divadle, musíte dělat neustále čest cechu cyklistů a dát okolí na odiv, že mezi ně patříte.

7. Pamatujte na různé náhlé výpady na vozovce. Za prvé není vaše povinnost jezdit u krajnice. Můžete jezdit klidně i uprostřed silnice. Za druhé, auta mají povinnost přizpůsobit svou jízdu vám. Ne vy jim. Když tedy jedete u krajnice a najednou se před vámi objeví výmol, rychle a bez váhání strhněte řízení směrem doprostřed silnice, abyste výmol objeli. Auta, která jedou těsně za vámi, s tím musí počítat a musí se přizpůsobit.

8. Určitě nezapomínejte jezdit po chodníku. Je jednodušší se motat mezi chodci než mezi auty. Navíc, když sejmete chodce, nic extra se vám nestane.

9. Nezapomínejte, že jako cyklisté jste lidsky mnohem lepší než motoristé. Šetříte planetu, děláte něco pro sebe a tak dále. Okázale proto vaší nadřazenost dávejte najevo. Vysvětlujte například kolegům v práci, že auto je vražda a že vy to máte v hlavě srovnané. Pokuste se přemluvit k cyklistice, koho můžete.