Co rozhodne komunální volby v Sedlčanech? Volební programy, nebo spíš volební účast?

SEDLČANY – Volby do zastupitelstev obcí, jak zní oficiální název komunálních voleb, se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září. Souběžně se bude konat také první kolo voleb do třetiny Senátu, to se ale našeho regionu netýká. Asi nejdůležitější v Sedlčanech bude, co udělá energetická situace s městskou kasou. Už teď většinou mezi místními kandidujícími politiky zaznívá, že nelze asi počítat v dalších létech ve městě s velkými investicemi.

Přesto všechno některá volební uskupení s investičními akcemi počítají a ve volebních programech je mají. Relativně velkým tématem se před volbami stalo sedlčanské koupaliště, podobně utopistické se zdá omezení dopravy ve městě a vybudování silničního obchvatu. V programech některých stran se mluví o nutné rekonstrukci čističky odpadních vod, rekonstrukci sokolovny, vybudování tribuny na stadionu Taverny, opravě lávky přes Mastník k tenisovým kurtům Sokola a další.

Bylo by fajn všechny tyto sliby uvést v realitu, ale bez státních dotací šance není. Takže co vlastně rozhodne v Sedlčanech výsledky voleb? Osobně si myslím že sedlčanští voliči už teď jsou většinou rozhodnuti koho budou volit. V Sedlčanech pravidelně chodí k volbách do zastupitelstva přibližně polovina všech zapsaných voličů. Důležitá bude volební účast, ta, v důsledku nálad voličů, výrazně kolísá. Letos mohou účast voličů  ovlivnit více než kdy jindy i celostátní témata.

Před čtyřmi roky byly volby v Sedlčanech, při lehce nadpoloviční účasti voličů,  nejvyrovnanější v novodobé historii. Vítěz voleb (ODS) a  druhý v pořadí (STAN) nakonec získali, i přes značný rozdíl hlasů ve prospěch ODS, stejně mandátů. A letos? Opět bude volební účast důležitá, bude rozhodovat každý hlas pro to či ono uskupení. Podle mého mají na vítězství dvě předvolební uskupení, další dvě budou jakýmsi „jazýčkem na vahách“… (i když v minulosti se vždy přikláněly na stranu vítěze).

Ladislav Havel
Ilustrační foto: pixabay.com