Cestující ve Středočeském kraji čekají další změny (zdražení) v tarifech jízdného

STŘEDNÍ ČECHY – Reforma veřejné dopravy a výhled rozpočtu či zjednodušení tarifů a dopady na cestující. To byla stěžejní témata kulatého stolu k veřejné dopravě, který hostil Krajský úřad Středočeského kraje. Setkání s novináři se zúčastnili radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) Zdeněk Šponar a další zástupci kraje a IDSK.

„V případě reformy se hovořilo především o náhradě nevyhovujících železničních vozidel v osobní dopravě. Krok však výrazně zatíží krajský rozpočet, nicméně investice jsou už nutné. Stávající stav veřejné dopravy není udržitelný, jak z pohledu kapacitního, tak z i z hlediska komfortu pro cestující, ale rovněž z pohledu finanční stability celého systému,“ konstatuje Petr Borecký.

Změny tarifů dopadnou hlavně na cestující. Změny si kladou za cíl přinést do systému peníze, ale také přehlednost a jednoduchou orientaci v tarifu pro cestující, což zatraktivní cestování a umožní postupnou automatizaci odbavení. Příští rok by měl přestat platit systém kruhových pásem okolo metropole. Dnes jich je už 12 a pokrývají nejen Středočeský kraj, ale i kraje sousední.

Změní se i ceny jízdného, které zdraží, ale také zlevní – podle toho, z jaké části kraje cestujete. Ke změnám v rámci systému Pražské integrované dopravy by mělo dojít od 1. dubna 2023. Nástupní sazba za svezení autobusem nebo vlakem by měla být 20 korun. Ze současné jízdenky na 30 minut a dvě pásma za 22 korun se nově nejspíše stane jízdenka za 30 korun na 30 minut pro tři pásma.

Zdraží i další jednotlivé jízdenky. Naopak ceny předplatného se zvýší jen o 5 %, tedy hluboko pod úrovní inflace. V pásmech 8–13 pak dojde k výraznému zlevnění, a to až o polovinu. „Stále však jde jen o návrh. Rozhodující slovo budou mít krajští zastupitelé. Jejich jednání se uskuteční za dva týdny,“ upozorňuje radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.

  Ocenění hejtmanky za úspěchy v požárním sportu získala i družstva SDH ze Sedlčanska

Zdroj/ilustrační foto: Středočeský kraj