Cestující ve Středočeském kraji čekají další změny (zdražení) v tarifech jízdného

STŘEDNÍ ČECHY – Reforma veřejné dopravy a výhled rozpočtu či zjednodušení tarifů a dopady na cestující. To byla stěžejní témata kulatého stolu k veřejné dopravě, který hostil Krajský úřad Středočeského kraje. Setkání s novináři se zúčastnili radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) Zdeněk Šponar a další zástupci kraje a IDSK.

„V případě reformy se hovořilo především o náhradě nevyhovujících železničních vozidel v osobní dopravě. Krok však výrazně zatíží krajský rozpočet, nicméně investice jsou už nutné. Stávající stav veřejné dopravy není udržitelný, jak z pohledu kapacitního, tak z i z hlediska komfortu pro cestující, ale rovněž z pohledu finanční stability celého systému,“ konstatuje Petr Borecký.

Změny tarifů dopadnou hlavně na cestující. Změny si kladou za cíl přinést do systému peníze, ale také přehlednost a jednoduchou orientaci v tarifu pro cestující, což zatraktivní cestování a umožní postupnou automatizaci odbavení. Příští rok by měl přestat platit systém kruhových pásem okolo metropole. Dnes jich je už 12 a pokrývají nejen Středočeský kraj, ale i kraje sousední.

Změní se i ceny jízdného, které zdraží, ale také zlevní – podle toho, z jaké části kraje cestujete. Ke změnám v rámci systému Pražské integrované dopravy by mělo dojít od 1. dubna 2023. Nástupní sazba za svezení autobusem nebo vlakem by měla být 20 korun. Ze současné jízdenky na 30 minut a dvě pásma za 22 korun se nově nejspíše stane jízdenka za 30 korun na 30 minut pro tři pásma.

Zdraží i další jednotlivé jízdenky. Naopak ceny předplatného se zvýší jen o 5 %, tedy hluboko pod úrovní inflace. V pásmech 8–13 pak dojde k výraznému zlevnění, a to až o polovinu. „Stále však jde jen o návrh. Rozhodující slovo budou mít krajští zastupitelé. Jejich jednání se uskuteční za dva týdny,“ upozorňuje radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.

  Nové přístroje pro záchranku umožní včasné odhalení otravy oxidem uhelnatým

Zdroj/ilustrační foto: Středočeský kraj