Božský život na dluh se mnohých občanům změnil ve finanční peklo

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

ČESKO – Život na dluh poslední léta lákal a doposud stále láká mnoho českých domácností. Jak jednoduché se zdá vzít si na základě podbízivé reklamy úvěr a pořídit si zboží či služby, na které naše peněženka nemá. O tom, že to není tak jednoduché se během minulého roku přesvědčilo 2 500 českých občanů, kteří byli nuceni sami na sebe vyhlásit osobní bankrot. Počet schválených žádostí se oproti roku 2008 zvýšil o 248  procent.

Požádat soudy o uvalení osobního bankrotu umožňuje od počátku roku 2008 insolvenční zákon. Vůbec první návrh na osobní bankrot podala 1. ledna 2008 sama na sebe šestatřicetiletá žena z Ostravy. Zatímco v roce 2008 bylo podáno k soudům celkem 718 návrhů na osobní bankrot, v roce 2009 se toto číslo vyšplhalo už na 3999 návrhů.  Ze zveřejněných statistik společnosti Czech Credit Bureau vyplývá, že vyhlášením osobního bankrotu skončilo v roce 2009 přibližně šest z deseti návrhů na osobní bankrot.

Nejvíce vyhlášených bankrotů bylo za dva roky platnosti insolvenčního zákona vyhlášeno  během měsíce prosince. V roce 2008 bylo v prosinci vyhlášeno 80 bankrotů, ve stejném měsíci uplynulého roku to bylo už 312 vyhlášených bankrotů. Stejně tak o třetinu vzrostl v roce 2009 i počet nařízených exekucí majetku.

Související články:
25. 8. 2009 Přerostly vám dluhy přes hlavu? Osobní bankrot přináší řešení