Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Božský život na dluh se mnohých občanům změnil ve finanční peklo

ČESKO – Život na dluh poslední léta lákal a doposud stále láká mnoho českých domácností. Jak jednoduché se zdá vzít si na základě podbízivé reklamy úvěr a pořídit si zboží či služby, na které naše peněženka nemá. O tom, že to není tak jednoduché se během minulého roku přesvědčilo 2 500 českých občanů, kteří byli nuceni sami na sebe vyhlásit osobní bankrot. Počet schválených žádostí se oproti roku 2008 zvýšil o 248  procent.

Požádat soudy o uvalení osobního bankrotu umožňuje od počátku roku 2008 insolvenční zákon. Vůbec první návrh na osobní bankrot podala 1. ledna 2008 sama na sebe šestatřicetiletá žena z Ostravy. Zatímco v roce 2008 bylo podáno k soudům celkem 718 návrhů na osobní bankrot, v roce 2009 se toto číslo vyšplhalo už na 3999 návrhů.  Ze zveřejněných statistik společnosti Czech Credit Bureau vyplývá, že vyhlášením osobního bankrotu skončilo v roce 2009 přibližně šest z deseti návrhů na osobní bankrot.

Nejvíce vyhlášených bankrotů bylo za dva roky platnosti insolvenčního zákona vyhlášeno  během měsíce prosince. V roce 2008 bylo v prosinci vyhlášeno 80 bankrotů, ve stejném měsíci uplynulého roku to bylo už 312 vyhlášených bankrotů. Stejně tak o třetinu vzrostl v roce 2009 i počet nařízených exekucí majetku.

Související články:
25. 8. 2009 Přerostly vám dluhy přes hlavu? Osobní bankrot přináší řešení