Areál Monínec se rozhodl uskladnit zbylý přírodní a technický sníh na příští zimu

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLEC-PRČICE – O unikátní nápad se pokoušejí provozovatelé známého středočeského areálu Monínec. V horní část sjezdovky vytvořili tzv. Snowstorage, tedy uskladnění zbylého přírodního a technického sněhu na příští podzimní zahájení lyžařské sezony. „Opakovaná recyklace sněhu je krokem k udržitelnost i úspoře energií. Uskladnit a znovu využít loňský sníh umožní na Monínci speciální textilie, která se používá proti tání ledovců,“ píše zpráva z areálu Monínec.

Technika skladování sněhu na sjezdovkách, jejímž autorem je Geir Ø. Olsen z Norwegian Snow Consulting se už několik let úspěšně po užívá ve Skandinávii, ve Švýcarsku a v italských či rakouských Alpách. V praxi jde o zakrytí sněhu speciální izolační textilií, která odráží sluneční paprsky a udržuje chlad. Zakrytí umožní uchovat více než polovinu všeho sněhu, a to až pět sezón za sebou. Díky 100% jistotě sněhu tak navíc může Areál Monínec naplánovat otevření zimní sezony na přesné datum.

„K recyklaci sněhu jsme se rozhodli na základě spolupráce na projektu Optimalizace provozu Ski resortů společnosti Snow Support. V praxi to probíhá tak, že všechen zbylý sníh ze sjezdovky nahrneme na jednu hromadu, kterou přikryjeme speciální textilií. Ta většinu sněhu uchrání před táním,“ vysvětluje ředitel Areálu Monínec Jaroslav Krejčí s tím, že část vody, která přeci jen roztaje, steče do záchytné nádrže, která slouží k zasněžování.

„Okolo Snowstorage jsme udělali odvodňovací rýhy, aby voda odtékala postupně a zadržovala se v krajině,“ dodává Krejčí. Cílem recyklace sněhu je optimalizace provozu, kdy by využitím krycí plachty, mohl jen na energiích areál ušetřit okolo dvou milionů korun. Zároveň je to krok směrem k udržitelnosti. Kromě úspory elektřiny totiž recyklací sněhu dochází k zadržování vody v krajině, a tím samozřejmě i úspoře vody.

  Areál Monínec startuje letní sezonu, rozjede se lanovka, otevře se bike i aktivity park

Zdroj/video: Areál Monínec
Ilustrační foto: pixabay.com