Areál Monínec díky technologii Snowfactory dosněžuje, v Kvasejovících sníh mizí

SEDLEC-PRČICE – Dvě lyžařská střediska vzdálená od sebe prakticky “přes kopec” mají o současném teplém počasí stejné starosti. Těmi je především při teplotách nad deset stupňů nad nulou až moc rychle odtávající sníh na sjezdovkách. V obou střediscích se přesto v neděli 2. února stále lyžovalo, rozdíl byl především v množství sněhu. Na Monínci odpoledne lyžovala asi stovka návštěvníků na půlmetrové vrstvě sněhu, v Kvasejovicích se hrstka lyžařů musela vyhýbat loužím a trávě.

Středočeské lyžařské areály Monínec a Kvasejovice v neděli 2. února – foto: webkamery

Avšak i na Monínci provozovatelé areálu mají v některých úsecích problémy se sněhem. Tady jim však naštěstí pomáhá technologie Snowfaktory, která dokáže vyrábět ledové krystalky sněhu i při teplotách poměrně vysoko nad bodem mrazu. A tak například u spodní stanice lanovky lyžaři v neděli museli objíždět hromadu sněhu, kterou tu technologie Snowfaktory za provozu vytvářela. V horní části areálu má Monínec zatím sněhu dostatek.

A další středočeská lyžařská střediska? V Chotouni u Jílového u Prahy mají sněhu poměrně stále dost, přibližně 60 až 80 centimetrů. Provozovatel lyžařského areálu uvádí, že ani současné oteplení lyžování na asi 300 metrů dlouhém svahu nijak neohrozí. Chotouňský areál má v provozu také dětský areál, školu, půjčovnu lyží i servis. Poslední středočeský lyžařský areál v blízkosti Mnichovic na webu uvádí, že se tu také lyžuje. Ale podle webkamery to tak nevypadá…

Středočeské lyžařské areály Chotouň a Mnichovice v neděli 2. února – foto: webkamery