Aplikace na webu Státní veterinární správy usnadňuje vyhledávání ztracených psů

REGION – Státní veterinární správa (SVS) nedávno spustila na svém webu novou aplikaci. Jedná se o databázi, která umožní chovatelům a naopak nálezcům (zejména obcím, městům a útulkům) sdílet informace o ztracených a nalezených psech a tím usnadnit návrat psů k majitelům. Aplikace SVS by měla prozatím částečně nahradit centrální registr psů, který má vzniknout od roku 2022.

„Rozhodli jsme se proto zřídit na svém webu databázi, do níž mohou chovatelé během několika minut jednoduše zadat údaje o svých ztracených psech a naopak útulky, městští či obecní strážníci či jiní nálezci zde budou moci sdílet informace o nalezených psech. Na rozdíl od některých soukromých registrů bude aplikace fungovat zcela zdarma,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Mezi povinné údaje při vkládání dat do aplikace patří specifikace toho, zda se jedná o ztrátu či nález psa, plemeno psa nebo alespoň jeho stručný popis, číslo čipu (nebo tetování), místo a datum nálezu/ztráty, jméno majitele respektive nálezce, kontakt. Dobrovolně je možné připojit také fotografii psa a případně další informace formou poznámky.

„Všechny uvedené údaje mají za cíl usnadnit kontakt chovatele a případného nálezce a tím usnadnit návrat psa domů,“ dodal ředitel SVS Semerád. Údaje o jednotlivých psech jsou zobrazeny v databázi po dobu deseti dnů. Pokud je osoba, která je tam vložila, nesmaže dříve, nebo jejich platnost naopak neprodlouží (neobnoví) na dalších deset dnů.

Zdroj: Státní veterinární správa