Kraj nemá peníze na opravy silnic, přiznal hejman Rath

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDOČESKÝ KRAJ –  Řidiči ve středních Čechách budou mít letos smůlu, silnice i nadále zůstanou ve zbídačelém stavu, plné děr, výtluků a nikdo je přitom nebude opravovat – v krajské kase chybí finanční prostředky. Potvrdil to v pondělí středočeský hejtman David Rath. V loňském roce investovalo vedení  kraje do středočeských silnic 3,5 miliardy korun, po letošní kruté zimě peníze na opravy nejsou.

Silnice by podle Ratha mohlo spasit i vítězství ČSSD v květnových volbách.„Peníze nejsou. Co se nám v loňském roce podařilo opravit, tak to nám v letošním roce zničila zima a posypy solí. Ty nám silnice naprosto zlikvidovaly, opravené záplaty se drolí,“ uvedl David Rath. Letos kraj vydal jen za posypovou sůl již 200 milionů korun.

Přitom ještě nedávno tiskové mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková tvrdila, že na opravy silnic bude mít kraj peněz dostatek. „Středočeský kraj letos plánuje využít ze svého rozpočtu na opravy a rekonstrukce silnic přibližně 800 milionů korun. Počítá i s částkou 1,5 miliardy korun z evropských fondů,“ řekla v polovině února.

Nyní středočeský hejtman začíná uvažovat o možnosti získat peníze na silnice vydáním krajských dluhopisů nebo pomocí půjčky. Hodně si také David Rath slibuje od případného vítězství sociálních demokratů v květnových volbách a zrušení zdravotnických poplatků. Tím by kraj peníze, kterými hradí za občany v krajských nemocnicích a lékárnách poplatky, mohl převést na opravy silnic.

Související články:
24. 2. 2010 Severojižní průtah městem by se měl dočkat nového živičného povrchu