Jak jsme žili v Sedlčanech: 27. listopad 1989 a generální stávka na náměstí Míru

SEDLČANY – Dnes je tomu přesně 30 let, co 27. listopadu 1989 lidé poprvé za vlády komunistů využili možnosti generální stávky jako vrcholného způsobu nátlaku na politickou moc. Celostátní generální stávka mezi 12. a 14. hodinou proběhla na celém území ČSSR, ve všech městech a obcích, ve většině továren, podniků a institucí. Na náměstích probíhaly během generální stávky manifestace, většinou organizované místními OF. Stejně tomu bylo také na tehdejším náměstí Míru v Sedlčanech.

Stávka, tak jako po celé republice, měla hlavní motto “Konec vlády jedné strany”. Drobnou připomínkou této tři desítky let staré sedlčanské manifestace jsou následující fotografie. Při troše štěstí na nich můžete třeba spatřit zrovna sami sebe o 30 let mladší, nebo také svoje známé a své blízké. Z mladých studentů se za 30 let stali rodiče, jejichž děti a vnoučata možná studují na stejném gymnáziu, ze zaměstnanců v produktivním věku jsou už současní penzisté.

Někteří tehdejší stávkující z roku 1989 zůstali už jen ve vzpomínkách svých blízkých… Za povšimnutí stojí také dnes již nepředstavitelné počty zaměstnanců dřívějších sedlčanských podniků a družstev. Například bývalých státních podniků STROS, BIOS, LAKTOS, HAMIRO, družstva KDS, mechaniků autoservisu, či počet zaměstnanců tehdejšího velkoobchodu Jednota. Za další dva dny 29. listopadu Federální shromáždění schválilo změny Ústavy ČSSR a byly zrušeny články o vedoucí úloze KSČ.

Foto: Ladislav Havel