Se svátkem Lucie se konečně přestane zkracovat čas západu slunce

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 10 měsíců a 7 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

Dnes, tedy 13. prosince, má svátek Lucie, podle lidových tradic se nemá v tento den prát prádlo, uklízet a lidé by měli být na sebe hodní… K svátku sv. Lucie se také váže v lidových tradicích několik známých pranostik. „Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá“, nebo „Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu“, či „Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len“. Nejzajímavější z těchto pranostik je hned ta první, která svým způsobem chápání není a zároveň i je pravdivá. Původně, podle juliánského kalendáře to pravda byla, neboť svátek Lucie připadal na 23. prosince, tedy až po dnu zimního slunovratu.

Přijetím gregoriánského kalendáře v roce 1582 se však svátek Lucie posunul o deset dní dopředu a pravdivá na první pohled není. Pokud se však nad tím hlouběji zamyslíme, je pranostika pravdivá i přes tento posun v kalendáři. Okolo současného svátku sv. Lucie se čas západu slunce opravdu zastaví a poté (od úterý 18. prosince) se časy západů slunce prodlužují. Takže platí první část pranostiky: „Svatá Lucie noci upije“. Podíváme-li se na časy východů slunce, musíme dát za pravdu i druhé části pranostiky: „Ale dne nepřidá“. Časy východů slunce se od 27. prosince až do svátků Tří králů (6. ledna) prakticky nemění.

Lucie je také symbolem čistoty, hospodyňky však mohou zůstat v klidu. Lucčiným posláním totiž dříve bylo trestání nepořádku v domácnosti. Na původní svátek Lucie (23. 12.) musela být totiž všechna obydlí jako ze škatulky, dnes většinu domácností předvánoční úklid teprve čeká. Lucie podle dřívějších pověr prý s sebou nosila peroutku a vymetala všechny rohy, zda v nich nejsou pavučiny. Kdo však přece jen se chce nechat vést starými tradicemi, může. Každý z dvanácti dnů, počínaje právě svátkem Lucie a konče Štědrým dnem, prý určuje charakter počasí v odpovídajícím měsíci příštího roku.