Se svátkem sv. Lucie se definitivně přestane zkracovat čas západu Slunce

Každoročně 13. prosince má svátek Lucie, podle lidových tradic se nemá v tento den prát prádlo, uklízet a lidé by měli být na sebe hodní… Lucie je také symbolem čistoty, hospodyňky však mohou zůstat v klidu. Na původní svátek Lucie (23. 12.) musela být totiž všechna obydlí jako ze škatulky, dnes většinu domácností předvánoční úklid teprve čeká. K svátku svaté Lucie se také váže v lidových tradicích několik hodně známých pranostik.

„Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá“, nebo „Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu“, či „Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len“. Nejzajímavější z těchto pranostik je hned ta první, která svým způsobem chápání není a zároveň i je pravdivá. Původně, podle juliánského kalendáře to pravda byla, neboť svátek Lucie připadal na 23. prosince, tedy až po dnu zimního slunovratu. Přijetím gregoriánského kalendáře v roce 1582 se však svátek Lucie posunul o deset dní dopředu.

Přesto i přes tento posun v kalendáři pranostika i v současnosti svůj význam nepopírá. Okolo nynějšího svátku sv. Lucie se čas západu Slunce opravdu zastaví a poté (od středy 20. prosince) se časy západů Slunce nepatrně prodlužují. Takže platí první část pranostiky: „Svatá Lucie noci upije“. Podíváme-li se na časy východů Slunce, musíme dát za pravdu i druhé části pranostiky: „Ale dne nepřidá“. Časy východů Slunce se od 27. prosince až do svátků Tří králů (6. ledna) prakticky nemění.

Ilustrační foto: pixabay