STŘEDNÍ ČECHY – Náhlé změny teplot, mrazivé počasí, sníh a náledí mohou mít za následek výjezdy záchranné služby k nejrůznějším případům – dopravním nehodám, úrazům a podchlazeným nebo umrzlým lidem. Záchranná služba Středočeského kraje nezaznamenala v posledních týdnech žádný nárůst průměrného počtu výjezdů. Přesto pozor by si v mrazivých dnech měli dávat zejména starší lidé, malé děti a chronicky nemocní. Důležitá je dostatečná vrstva oblečení, pokrývka hlavy a namazání obličeje případně rukou krémem. Rizikové skupiny lidí by se měly pohybovat venku jen po dobu nezbytně nutnou a vyvarovat se zvýšené fyzické námaze.
„Záchranáři v těchto dnech zasahují u kolapsových stavů a celkového zhoršení zdravotního stavu zejména u starších lidí nebo chronicky nemocných. Mírný nárůst výjezdů je také k dušnostem, potíže mají zejména kardiaci a astmatici. Zaznamenali jsme také nárůst volání na poradenské Call centrum záchranné služby. Lidé chtějí především vědět jak se chovat a chránit ve vysokých mrazech. Počet úrazů na sněhu a náledí je ve Středočeském kraji zatím nízký, mnohem více záchranáři zasahují například u úrazů, které si lidé způsobí doma,“ uvedla mluvčí středočeské Zdravotnické záchranné služby Tereza Janečková.
Nižší číslo se týká také podchlazených a umrzlých osob. „Je však důležité poznamenat, že v případě umrzlých osob se obvykle jedná o úmrtí beze svědků a umrznutí bývá na místě stanoveno pouze jako jedna z možných příčit smrti a vždy je nařízena pitva, která úmrtí objasní. Takové případy měli záchranáři ve středních Čechách za letošní zimu zatím tři. Všechny se staly tento týden – ve středu záchranáři vyjížděli k úmrtí na Kolínsku a ve čtvrtek se jednalo o dva případy na Nymbursku. Mírný nárůst dopravních nehod středočeští záchranáři zaznamenali v úterý 7. a ve čtvrtek 9. února. Až na výjimky se ve většině případů jednalo o nehody s lehčím zraněním, nebo bez zranění. Je důležité opět podotknout, že ne všechny z těchto nehod souvisely s náledím či sněhem,“ doplnila tiskovou zprávu Tereza Janečková.