STŘEDNÍ ČECHY – Průměrně kolem třech tisíc mozkových příhod postihne každoročně obyvatele Středočeského kraje. Lidově nazývaná mrtvice je i v dnešní době závažné a život ohrožující onemocnění, ale pokud jsou její příznaky včas a správně rozeznány a je neodkladně zavolána záchranná služba, může být řada pacientů úspěšně vyléčena a dál vést plnohodnotný život. Akutní léčbu cévních mozkových příhod poskytují ve Středočeském kraji iktová centra nemocnic v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a nově také v Oblastní nemocnici Příbram.
„Ještě poměrně nedávno byla cévní mozková příhoda osudovou ranou, po které velmi často postižený zůstal s trvalými následky. Pacienti zůstávali ochrnutí, s poruchou řeči, se změnami psychiky, a to i přes dlouhodobou a náročnou rehabilitaci. Dnešní medicína sice neumí zázraky, ale části nemocných umí nabídnout několik různých postupů, jimiž se v neprůchodné cévě v mozku znovu obnoví krevní průtok a následky jsou pak minimální nebo dokonce žádné. Klíčem k úspěšné léčbě je však čas – pacient musí být dopraven do iktového centra a prodělat potřebná vyšetření do 4,5 hodiny od vzniku prvních příznaků,“ uvádí tisková zpráva Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.
Mezi hlavní příznaky probíhající cévní mozkové příhody patří porucha řeči, pokles ústního koutku, oslabení paže nebo celé poloviny těla. I když si to lidé často myslí, pacient s mrtvicí nemívá bolesti hlavy! „Pokud se objeví některý z výše uvedených příznaků, volejte ihned přímé tísňové číslo záchranné služby – 155. Zde hovor přijmou kvalifikovaní zdravotníci, kteří umí vyhodnotit závažnost stavu a v případě pochybností i poradí. Bez záchranné služby je celý řetězec péče pomalejší a komplikovanější. Posádky záchranné služby nejen rozpoznají příznaky cévní příhody, ale hlavně zorganizují péči co nejrychleji. Přímo z místa prostřednictvím operačního střediska také informují lékaře ze specializovaného centra. Díky tomu je pak celý tým v nemocnici připraven, je zajištěno vyšetření mozku pomocí CT a snaha o záchranu mozkových buněk může začít,“ radí MUDr. Jana Šeblová, Ph.D., lékařka Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.
Jak je důležitá v těchto případech rychlost, dokazuje příběh, který popsal MUDr. Martin Šrámek, vedoucí lékař Jednotky intenzivní péče neurologického oddělení Oblastní nemocnice Kladno: „Zdravá sedmatřicetiletá paní náhle v práci zkolabovala, ochrnula na polovinu těla a přestala úplně mluvit. Měla štěstí, že ji tato příhoda nezastihla o samotě, to by nebyla schopná si zavolat pomoc. Spolupracovníci ihned zavolali záchrannou službu. Posádka přijela během 4 minut a do 30 minut od vzniku cévní mozkové příhody byla pacientka ve specializovaném centru. Následná léčba byla úspěšná a maminka od dvou dětí se vrátila domů bez následků. Ještě že kolegové v práci nepředpokládali, že ‚to přejde‘ a že mladý člověk ‚mrtvici‘ mít nemůže.“