REDAKCE – Středeční ráno nám za bezoblačného počasí představí kosmické divadlo, které z nás už nikdo nikdy neuvidí: planeta Venuše přejde přes sluneční kotouč. Při pohledu na Slunce bude na jeho pravém horním okraji vidět pomalu se sunoucí temný kotouček planety Venuše. Znovu obyvatelé Země budou moci tento úkaz sledovat až za dalších 105 let, přesně 10. prosince roku 2117.
Venuše vstoupí do Slunce již 5. června nad západním pobřežím Spojených států a postupně bude pokračovat dále na východ. V České republice vychází Slunce nad obzor několik minut před pátou hodinou ranní středoevropského letního času. Přechod Venuše končí v 6 hodin 55 minut. Pro pozorování úkazu je třeba si najít místo s odkrytým severovýchodním a východním obzorem. Slunce bude po celou dobu úkazu poměrně nízko nad obzorem. Krátce po východu Slunce najdeme Venuši v horní polovině slunečního disku.
Přechod lze sledovat i pouhým okem, je však nezbytné si chránit zrak vhodnou pomůckou. Ideální v tomto případě je použít pro pozorování úkazu tmavý svářečský filtr. V nouzi a na velmi krátké pozorování lze použít i starou disketu či nepoužité CD. Dříve hojně propagovaná zakouřená sklíčka nejsou vhodná, může skrz ně do oka proniknout UV záření. Stejné poškození oka může způsobit také pozorování Slunce přes nejrůznější barevné folie.
Na své si mohou přijít i amatérští fotografové, vždyť téměř každý z nich rád fotografuje západy a východy Slunce. Už s jednoduchými kompaktními fotoaparáty – samozřejmě přes tmavý filtr – lze dosáhnout uspokojivých výsledku. Pokročilými kompaktními fotoaparáty při vhodném zvětšení a pečlivém doostření vynikne Venuše jako černý puntík na světlém slunečním kotouči. Velmi pěkně působí snímky při zakomponování obrazu Slunce do krajiny. Majitelům zrcadlovek není potřeba radit, ti určitě nezapomenou na pevný stativ, tmavé sklíčko nebo starý vyvolaný film, šedé filtry, polarizační filtr, objektiv s delším ohniskem (cca 200-300 mm) a samozřejmě na manuální nastavení času a clony.