Středočeští hasiči se o víkendu zapotili

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDNÍ ČECHY – Nezvykle teplé počasí v uplynulých třech dnech výrazně zvýšilo počet výjezdů středočeských jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podstatnou měrou se na výjezdech podílely požáry travních porostů, těch napočítali středočeští hasiči jen za sobotu a neděli několik desítek. V celé republice se jednalo od pátku do neděle o čtyřnásobný nárůst požárů.

Během soboty zaznamenali středočeské jednotky HZS dohromady padesát výjezdů. „Z toho bylo celkem osmadvacet požárů, mezi nimiž byly i požáry trávy,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. „Do nedělního odpoledne to zatím bylo osmadvacet výjezdů, z toho dvacet k požárům. Slaný, Dobřichov, Svojetice, Úhonice, Cvrčkovice, Milovice, Obořiště na Příbramsku, to je jen neúplný a stručný výčet několika málo lokalit, kde o víkendu hořelo. Hořelo v zahrádkářských koloniích, hořela tráva také kolem rodinného domku, louka u lesa o rozměrech 150 metrů čtverečních, či strniště o velikosti 70 krát 30 metrů,“ doplnila mluvčí hasičů.

Konkrétně na Sedlčansku se jednalo během teplého a suchého víkendu o tři požáry travního porostu. „V sobotu 17. března vyjížděla naše jednotka v 15:00 k požáru do katastru obce Petrovice, kde hořela asi půlhektarová plocha. Hned odtud byla jednotka HZS  Sedlčany povolána na požár trávy o rozloze jednoho hektaru do katastru obce Jesenice. V osadě Zadní Boudy jsme zasahovali společně s SDH Sedlec-Prčice. V neděli půl hodiny před polednem jsme ve spolupráci s dobrovolnými hasiči Petrovic a Nechvalic likvidovali požár travního porostu v blízkosti osady Vilasova Lhota,“ řekl velitel sedlčanské stanice HZS Ing. Petr Hron.

 Vypalování trávy zakazuje hned několik zákonů. Jsou to zákony o požární ochraně, o ochraně přírody a krajiny i zákon o ochraně ovzduší. Plošné vypalování porostů je zakázáno celoročně. Za porušení zákazu hrozí podle zákona o požární ochraně občanům pokuta až do 25 tisíc korun. Za spalování hořlavých látek na volném prostranství bez předešlého odhlášení hasičům hrozí sankce až do výše půl milionu korun. Vypalování trávy má tragické důsledky, každoročně si vyžádá i lidské životy. Od roku 2000 si požáry travních porostů v České republice vyžádaly 16 lidských životů, zraněno bylo 317 osob. Způsobené škody se vyšplhaly na 181 milionů korun. Za jedno z nejtragičtějších období je v této souvislosti označován rok 1996, kdy při požárech přírodních porostů zahynulo devět lidí a dalších 68 bylo zraněno. Z hlediska hmotných škod byl nejhorší rok 2006, kdy požáry zničily majetek v hodnotě přes 63 milionů korun.