Teplota se v neděli propadla k -27,8 °C

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Předpověď meteorologů se v neděli na Sedlčansku znovu vrchovatě naplnila. Meteorologická stanice ČHMÚ v Rudolci si připsala po sobotě další rekordní mráz. Rtuť teploměru tu v neděli 12. února poklesla k historické hodnotě -27,8 °C. I když okolí Sedlčan nepatří vyloženě mezi typické mrazové kotliny, tak už od nepaměti se mezi místními starousedlíky traduje, že v zimě bývá největší mráz u potoka. Myšleno okolí potoku Mastník a jeho přítok Sedlecký potok. Právě měřící stanice se nachází v osadě Rudolec, která leží v místech, kde Sedlecký potok po pár stech metrech vtéká do sedlčanské přehrady a odtud dále do Mastníku.

Teploty naměřené jak v sobotu, tak i v neděli 12. února v Rudolci se zároveň staly nejnižšími teplotami naměřenými meteorologickými stanicemi ČHMÚ ve Středočeském kraji. Podobně extrémní mrazy byly také na Berounsku, kde například Neumětely naměřily -25,4 st. Celsia a Chrustenice -23,3 st. Celsia. Ve třicet kilometrů vzdálené Příbrami ranní teplota poklesla na mínus 17,2 stupně Celsia, podbrdský Rožmitál p. Tř. hlásil -22,5 st. C. Stanice v Nadějkově (Česká Sibiř) na rozhraní Středočeského a Jihočeského kraje naměřila -18,3 st. Celsia.

Vůbec největší mráz ve dvou metrech nad zemí v Česku zaznamenala stanice Kvilda-Perla, kde naměřili minus 36,5 stupně Celsia. Modrava-Rokytská slať měla -34,6 °C, Jizerka-rašeliniště v Jizerských horách naměřila teplotu -34,4 °C, další údolní stanice Jizerka hlásila ráno -31,3 °C. Hodně mrazivo bylo také v neděli na dalších místech Šumavy, Horská Kvilda -31,6 °C, Hliniště pak -31,0 °C. O mnoho tepleji pak bylo na českých severních horách. Labská Bouda v Krkonoších naměřila -12,2 °C, Lysá hora v Beskydech  -11,8 °C. Nejtepleji bylo na stanici Slaměnka v Jeseníkách -9,5 °C. Dosavadní rekordní mráz minus 42,2 stupně Celsia, naměřený v roce 1929 poblíž Českých Budějovic, tak nebyl nikde ani zdaleka překonán.