Se svěžím větrem v zádech vstupuje na scénu nováček voleb, strana STAN

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Poslední v abecedě politických uskupení, která podala v Sedlčanech svoji kandidátní listinu pro komunální volby 2018, je strana Starostové a nezávislí (STAN). Toto uskupení vzniklo v Sedlčanech teprve nedávno, takže pro politické dění ve městě je „nepopsaný list“.  Za svůj cíl se toto seskupení dalo najít nový svěží vítr a posunout město k větší perspektivě pro budoucnost. Bez zajímavosti není ani fakt, že kandidátní listinu STANu tvoří především ženy, těch je dokonce nadpoloviční většina.

Ve velké většině má STAN na své kandidátní listině nová jména, přesto i tady lze po bližším zkoumání nalézt kandidáty, kteří už měli co do činění s předešlými komunálními volbami. Předně je to lídr strany STAN Blanka Vilasová, její jméno jsme v roce 2014 mohli nalézt na kandidátní listině Občanské demokratické strany. Za stejnou stranu se také v roce 2017 na půldruhého roku stala zastupitelkou. Ani další dvě jména nejsou v komunální politice neznámá, Vladimír Zámostný byl v létech 1998 a 2002 zastupitelem za KDU-ČSL. Za stejnou stranu také od roku 2002 nepřetržitě kandidoval i Josef Soukup.

Starostové a nezávislí však nejsou jediní, kteří se pokoušejí narušit v Sedlčanech hegemonii čtyř zaběhlých politických stran (letos bez KSČM) a jednoho stálého Sdružení nezávislých kandidátů. Už v minulosti se o to v roce 2010 pokoušely hned dvě strany, Strana práv Občanů Zemanovci a TOP 09. Zemanovci tehdy získali 4,62% platných hlasů a skončili poslední. To TOP 09 byla daleko úspěšnější a nebýt toho, že strana kandidovala jen v šesti lidech, určitě by se dostala do zastupitelstva. Získala totiž 9,91% všech hlasů a v konečném součtu předstihla jak KSČM, tak také ČSSD a KDU-ČSL.

V roce 2006 se o úspěch v komunálních volbách pokoušelo účelové sdružení Hasiči Sedlčany. Také toto sdružení tehdy ve volbách neuspělo a skončilo na posledním místě, když voliči jeho kandidátům dali jen 2,55% platných hlasů. To samozřejmě na místo v sedlčanském zastupitelstvu nestačilo.

Také ve volebním roce 2002 byly v Sedlčanech kromě tradičních uskupení dvě strany, které se snažily změnit rozložení politických sil v sedlčanském zastupitelstvu. Předně to byla patnáctka kandidátů za Republikáni Miroslava Sládka a třináct kandidátů Humanistické aliance. Republikáni v Sedlčanech úplně propadli, když hlas jim dalo jen 1,26% voličů. Humanistické alianci se vedlo o dost lépe, získala 9,91 % platných hlasů (o jednu desetinu víc hlasů než KSČM) a jednoho zastupitele. Přesto to pro Humanistickou alianci bylo velké zklamání, očekávala daleko větší úspěch.

V roce 1998 se v komunálních volbách v Sedlčanech utkalo jen pět tradičních politických uskupení, o čtyři roky před tím, v roce 1994 do voleb zasáhlo celkem jedenáct stran a nezávislých kandidátů. Úspěch zaznamenala jen Zemědělská strana, která získala čtyři mandáty v sedlčanském zastupitelstvu, Koalice SPR-RSČ, SDČR pak měla v tehdejším zastupitelstvu jeden hlas, tedy stejně jako KDU-ČSL. Úspěšná byla i KSČM se třemi zastupiteli, zbývajících dvanáct míst v sedlčanském zastupitelstvu obsadila ODS.