Na svatého Řehoře má čáp letět přes moře. Ale neletí, na vině je změna kalendáře

12. březen je každoročně spojen se svátkem Řehoře a známou lidovou pranostikou o čápovi letícím přes moře, orajícím sedlákovi a žábě s hubou dokořán. Staré lidové pranostiky mají ale v dnešní době jeden velký háček. Ten souvisí s tím, že od roku 1582 používáme gregoriánský kalendář a snad všechny pranostiky pocházejí ještě z dob juliánského kalendáře.

V současnosti je rozdíl mezi kalendářem juliánským a gregoriánským třináct dní. Svátek Řehoře by tak měl připadnout až na 25. března a v té době už většinou opravdu je možné na polích orající sedláky, či letící čápy zahlédnout. Nejdřív se do Česka vracejí čápi, kteří nepodnikají dlouho cestu do Afriky a zimují v teplejších jižních částech Evropy.

Tedy například v Bulharsku, na Blízkém východě, ve Španělsku nebo ve Francii. „Důvodem častějšího zimování mimo Afriku může být jednak globální oteplování (mírnější zimy) a také vyšší potravní nabídka v místech zimování. Někteří čápi už se dokonce rozhodli neodlétat na zimoviště vůbec a úspěšně přezimují i u nás,“ píše web České společnosti ornitologické.

Ilustrační foto: pixabay.com