SEDLČANY – První březnová sobota patří v sedlčanském kulturním domě už tradičně sportovním šibřinkám. Pořádá je 4. března fotbalový oddíl tělovýchovné jednoty Tatran Sedlčany, hudební doprovod také už tradičně obstará ve velkém sále sedlčanská rocková skupina RockWonder, v menším salonku se nově představí místní populární folk-popová skupina Třetí slunce. Samozřejmě nebude na sobotních šibřinkách chybět bohatá tombola, v které každý lístek vyhrává!
Sportovní šibřinky mají v Sedlčanech původ v dřívějších sokolských šibřinkách, ty bývaly vždy v maskách. Tradičními místy pořádání sedlčanských sokolských šibřinek byla nejdříve samotná sokolovna, jejíž součástí byl tehdy i výčep. O něco později sál hostince U Karla IV v Sedlecké ulici, po vybudování nového hotelu Vltavan v 60. létech všechny jeho prostory. Nakonec po ukončení provozu hotelu v 90. létech a jeho následné privatizaci nově vzniklým subjektem získaly současné sportovní šibřinky azyl v kulturním domě. Podobně jako sedlčanské šibřinky měnily sály, tak podobně se měnily sportovní organizace, které je pořádaly.
Až do roku 1948 to byl vždy Sokol, který byl v Sedlčanech založen v roce 1885. Tatran pak vznikl jako jeho nástupce až po únoru 1948, konkrétně v roce 1954. Nakonec i slovo šibřinky pochází z nápadu zakladatele Sokola Jindřicha Fugnera, který jako první uspořádal sokolský maškarní ples 25. února roku 1865 a nazval jej šibřinky. Bylo to prý na radu jeho přítele doktora Miroslava Tyrše, jenž si tohoto v té době neužívaného slova náhodně všiml v Jungmannově slovníku. S velkou pravděpodobností však toto počeštělé slovo pochází z německého slova Schabernack, které v překladu znamená něco jako škodolibý žert či posměšný kousek.