REGION – Lidová meteorologická pozorování nazývala období přibližně od 5. do 10. září mariánským létem. Název tohoto pozdně letního období je odvozen od liturgického svátku Narození Panny Marie, který pravidelně připadá na 8. září. Tentokrát se ale mariánského léta nedočkáme, namísto něj se ochladí na 18 °C. Podle předpovědi víkend přinese oblačnou až zataženou oblohu s deštěm či přeháňkami. Od středy by měly teploty opět začít stoupat až na 23 °C.
Lidová meteorologie je ve svých pozorováních hodně optimistická, až do konce října nás podle ní čekají i další letní období. Neznámější je asi babí léto, které právě v těchto prvních zářijových dnech mnoho lidí zaměňuje s létem mariánským. Období babího léta spadá přibližně až do doby od 25. září do 20. října. Někdy toto období bývá kratší, jindy se protáhne až do konce října. Pro období babího léta jsou typické velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami.
Typickým pro babí léto jsou kromě velkých rozdílů mezi denními a nočními teplotami také četné ranní mlhy a občas také i mrazíky, odpoledne klidné a relativně teplé slunečné počasí. Dalším typickým rysem babího léta jsou vedle zbarvujícího se listí hlavně mladí pavoučci poletující na svých pavučinách. Ještě před nástupem babího léta přichází dost často v době od 10. do 25. září až čtrnáctidenní takzvané Ludmilsko-Matoušské pozdní léto.
V období Ludmilsko-Matoušského pozdního léta nastává velká rozkolísanost teplot – hned je teplo, hned zase zima. Objevují se první mrazíky, staré kroniky v tomto období zaznamenaly i občas první sněhové vločky. Začátku babího léta každoročně vévodí přibližně od 25. září do 5. října takzvané léto svatého Václava, která je typické svými výrazně teplými dny. Pravděpodobnost jeho výskytu je u nás poměrně vysoká, dosahuje až 70 procent.