Jsem přesvědčen, že by to šlo také i u nás: prodej zahrádkářských přebytků

Na neoficiálních facebookových stránkách města Sedlčan se v poslední době rozeběhla diskuze týkající se zřízení obchodu se zahrádkářskými přebytky, nebo alespoň místa, kde by se tyto přebytky nechaly prodávat. Osobně nic proti tomu nemám, nakonec podobný zahrádkářský obchod v Sedlčanech už byl a dost často jsem jej nejenom já jako zákazník navštěvoval. Bylo to však v době, kdy zeleninovou zahrádku měl v Sedlčanech téměř každý druhý, kdo vlastnil vhodný pozemek (viz různé kolonie na okrajích města) a občas mu něco z jeho bohaté úrody přebývalo.

Jenže doba šla dopředu, objevily se první supermarkety nabízející relativně všechno (levné a většinou z dovozu). Ze zeleninových zahrádek tak zmizely záhony a nahradily je pečlivě střižené trávníky s bazénem uprostřed. Takže kdo si přece jen ponechal pár záhonů (mně nevyjímaje), má na nich zeleninu akorát tak pro sebe. Ale přes to všechno si stále myslím, že přebytky někteří skuteční pěstitelé (třeba jablek, brambor, sazenic, květin apod.) stále mají a nabízejí je k prodeji. Teď mluvím opravdu o skutečných pěstitelích a zahrádkářích, nikoliv o překupnících kteří jezdí i do Sedlčan na tzv. farmářské trhy…

Osobně by se mi líbilo to, co funguje třeba ve Vodňanech už několik desetiletí a co jsem při svých cestách do Vodňan (viz fotogalerie) často obdivoval. Prostě tam město umožnilo zahrádkářům, aby každé úterý a v sobotu na polovině náměstí od šesti hodin prodávali přebytky (tuším, že podle informací dřívějšího místostarosty Vodňan bez poplatku). A lidé opravdu jezdí s tím, co zrovna vypěstovali a sklidili. Na jaře jsou to sazenice paprik, rajčat, okurek, nejrůznějších trvalek. Později například cibule, zelenina do polévek, saláty, kedlubny, okurky, řezané květiny, brambory i česnek. Trhy končí vždy v poledne, nikdo to v podstatě neorganizuje, je to tam “od nepaměti”… Prostě pohoda.

Ladislav Havel