Již tuto sobotu startuje 55. ročník pochodu registrovaných z Praha (i odjinud) do Prčice

SEDLEC-PRČICE – Třetí květnová sobota už tradičně patří největšímu, neoblíbenějšímu a nejznámějšímu dálkovému pochodu v Česku, a to pochodu Praha – Prčice. Letošní 55. ročník startuje již tuto sobotu 21. května. Připraveno je pro registrované pochodníky celkem patnáct pěších tras. Kromě toho další jednu trasu z Votic mohou jít děti a jednu z Miličína jet vozíčkáři. Přes Prčici vedou také čtyři průjezdné cyklotrasy.

Tradičními místy startu pochodů jsou Praha-Háje, Pikovice, Týnec nad Sázavou, Čerčany, Benešov, Bystřice u Benešova, Olbramovice, Střezimíř, Tábor, Mladá Vožice, Sedlčany, Milevsko a Petrovice. Nejdelší trasa Karla Kulleho z Prahy měří 70 kilometrů. Méně zdatní turisté mají na výběr z jedenácti kratších tras o délce od 44 kilometrů (z Benešova) po nejkratší třicetikilometrové z Tábora a z Petrovic. V Sedlčanech startuje 33 km dlouhá Robinova trasa z Nádražní ulice od gymnázia.

Historicky vůbec první pochod o délce 100 tisíc loktů českých vedl jedinou trasou z Prahy do Prčice, 17. dubna roku 1966 se na něj z Prahy vydalo 469 dálkových turistů – recesistů. Největší nápor pochodníků zažívala Prčice v létech 1977 – 1981, poté zájem o pochod mírně zeslábl. Vůbec největší rekordní účast zaznamenali pořadatelé v roce 1981, kdy do Prčice dorazilo 35.732 pochodníků. Mezi roky 1991 – 1997 počet účastníků klesl pod deset tisíc (v roce 1994 jen 7.715), v dalších létech se zájem znovu zvýšil.

Ilustrační foto: Václav Peterka