Drony musí majitelé od nového roku označit registrační značkou. Tu získají na internetu

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Drony se v posledních létech těší velké oblibě. Jejich majitelé je především používají pro zábavu a s pomocí kamery zachycování dění na zemi. Následně se pak chlubí svými záběry na internetu a sociálních sítích. Nejen noví majitelé dronů však musí počítat s tím, že od 31. prosince 2020 začínají v praxi platit nová pravidla regulující provoz bezpilotních letadel, neboli dronů. Tato nová pravidla se týkají všech typů tzv. dronů, včetně leteckých modelů.

Asi největší změnou oproti současnému stavu je povinnost registrace. Neregistruje se dron, ale jeho provozovatel (zpravidla jím bude vlastník dronu). Registraci nepodléhají drony, které váží méně než 250 gramů a zároveň nemají kameru nebo jiný senzor schopný jakkoli zachycovat osobní údaje, případně se jen jedná o hračku. Registrace je povinná a majitelé dronů ji mohou absolvovat již nyní  prostřednictvím speciálně vytvořené webové stránky Úřadu pro civilní letectví.

Samotná registrace je bezplatná, na základě registrace v systému obdrží majitel dronu „registrační číslo“, které musí být uvedeno na všech dronech, s kterými létá. Registrační číslo obsahuje kód členského státu (CZE), alfanumerické znaky generované systémem, kontrolní součet a tři neveřejné znaky. Celý tento řetězec je součástí registračního čísla provozovatele. Registrační číslo musí majitel na dron umístit  tak, aby byla umožněna jeho snadná identifikace.

Zdroj: Úřad pro civilní letectví
Ilustrační foto:
pixabay.com