Čápi se pomalu vracejí ze svých zimovišť, ten z kosohorského komína si dává na čas

SEDLČANSKO – Několik málo dnů po svátku svatého Řehoře (12. 3.) se čápi, i přes proměnlivé počasí počasí, znovu vracejí do svých hnízd. Podle ornitologické mapy se jedná především o jižní a jihozápadní části České republiky. Takže například jsou už obsazena podle mapy hnízda v okolí Klatov, na Plzeňsku, ale i na komíně v Olbramovicích. Na Sedlčansku mnoho čapích hnízd není, známá jsou v Třebnicích, v Kosově Hoře, Nechvalicích a Sedlci-Prčici. Další čapí hnízdo je pak na komíně v Hoděticích.

Zatím do žádného z těchto míst se k dnešnímu datu čápi ještě nevrátili. „„V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Sledování čápů je velmi oblíbené, lidem přináší radost a jejich pozorování není náročné,“ uvádí Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda. Do programu se může zapojit úplně každý – od rodin s dětmi přes školní kolektivy až po seniory.“ uvádí v tiskové zprávě Gabriela Dobruská z ČSO, koordinátorka programu Čapí hnízda.

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Momentálně je sice možné sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl. Nejbližší místo pro pozorování čápů je v katastru Sedlčan na továrním komíně v Třebnicích. Další čapí hnízdo, které se dokonce nechá sledovat pomocí webové kamery, se nachází v blízké Kosově Hoře na nevyužívaném komínu v průmyslovém areálu.

Zdroj: Česká společnost ornitologická
Ilustrační foto:
pixabay.com