REGION – Počet výjezdů k osobám, u kterých se objevily zdravotní komplikace po bodnutí hmyzem, s postupujícím létem vždy roste. Za měsíc červenec tak středočeští záchranáři vyjeli ke 155 pacientům s alergickou reakcí na hmyzí bodnutí. Přitom nejvíc těchto výjezdů zaznamenali záchranáři v okresech Benešov (30), Příbram (28) a Praha-západ (25). V některých případech jde o život ohrožující reakce, jejichž průběh může být velmi překotný, kdy po hmyzím bodnutí dojde k rozvinutí anafylaktického šoku, následnému bezvědomí a zástavě srdeční činnosti.
„Záchranáři pak pacientům v rámci nezbytné péče podávají kortikoidy, antihistaminika, případně při anafylaktickém šoku léky na podporu krevního oběhu nebo adrenalin. Mezi příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku patří větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy i zástava srdeční akce,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.
První pomoc při pobodání hmyzem spočívá v účinném chlazení místa bodnutí a namazání volně prodejnou mastí s obsahem antihistaminik. Lokální otok v místě bodnutí je přitom normální. Alergici by si měli aplikovat léky, které mají od svého lékaře (tablety, čípky nebo injekci, tzv. EpiPen), a zavolat záchrannou službu. „Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny. V případě většího počtu žihadel či bodnutí v ústech je lépe zavolat záchrannou službu, i když poštípaná osoba není alergik,“ doplnila mluvčí záchranářů.