Alkohol za volant nepatří, a co telefon?

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Pravidelně tiskové zprávy policie ČR uvádějí počty řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Například v minulých dnech policisté při silničních kontrolách odhalili další dva řidiče. Jak uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová, tak u devětatřicetiletého řidiče v osadě Doubravice naměřili v dechu hodnotu 0,41 promile, v Kamýku nad Vltavou řidič nadýchal 0,46 promile. Jedna jediná zpráva však nehovoří o tom, kolik přistihli policisté řidičů s telefonem u ucha. Přitom telefonování či dokonce psaní zpráv za volantem je oproti hodnotám naměřených u těchto dvou řidičů až dvakrát nebezpečnější, než když je motorista pod vlivem alkoholu.

„Při telefonování za volantem je totiž řidič ovlivněn, jako by měl přinejmenším 0,8 promile alkoholu v krvi, což odpovídá více než dvěma panákům čtyřicetiprocentního destilátu. Výzkumy přitom ukázaly, že z pohledu míry rozptýlení je prakticky shodné i telefonování s pomocí sad hands-free. To totiž funguje odlišně než hovor s dalšími lidmi v autě. Zatímco při komunikaci ve voze spolucestující zpravidla reagují na případné nebezpečné situace a přestávají mluvit, partner na druhé straně telefonu hovoří neustále,“ uvedl Roman Budský v tiskové zprávě BESIP.

Díky chytrým telefonům navíc řidiči mnohdy za volantem sledují i dění na sociálních sítích. Například v Británii to přiznává každý pátý motorista. „Používání moderních komunikačních zařízení za volantem se celosvětově začíná jevit jako výrazný fenomén negativně ovlivňující úroveň bezpečnosti silničního provozu. Jeho dopad na statistiky nehod spojených se smrtelným či vážným zraněním začíná být srovnatelný s vlivem alkoholu či drog,“ dodává Roman Budský.