Ve vzpomínkách zazní písně Edith Piaf

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Kulturní dům nabízí v úterý 15. ledna výjimečnou příležitost jak se seznámit, nebo si znovu připomenout osudy největší osobnosti francouzského šansonu Edith Piaf, prostřednictvím literárně-hudebního pořadu s názvem Pocta Edith Piaf. V představení se posluchači přenesou do první poloviny 20. století a uslyší střípky z bohatého života této jedinečné šansoniérky, jež doplňují světoznámé písně z jejího repertoáru. Písně zaznějí v originále, ale i v českém překladu zpěvačky a textařky Marty Balejové za doprovodu pianisty Jiřího Hoška. Úryvky z životopisné knihy Edith Piaf autorky Simone Berteautové umělecky ztvárňuje herečka Libuše Švormová.

„Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem. Přesto se z Edith Piaf stala hvězda první velikosti. Slavná francouzská zpěvačka, legendární představitelka šansonového žánru. Narozena r. 1915 v Paříži, vl. jm. Édith Giovanna Gassion. Často banální texty dokázala svým projevem povýšit na umění. V r. 1935 ji objevil na ulici majitel baru Louis Leplée. Ten ji uvedl na scénu pod jménem Môme Piaf. Po druhé světové válce se stává nejpopulárnější francouzskou zpěvačkou doma i v zahraničí,“ uvádějí o této zpěvačce a především šansoniérce, někdy přezdívané vrabčák z Francie, historická fakta.

Po r. 1949 ale začínají narůstat její problémy s alkoholem a drogami. V r. 1962 se provdala za zpěváka Théa Sarapa. Kromě něho pomohla na scénu i dalším interpretům (Charles Aznavour, Gilbert Bécaud, Yves Montand, Georges Moustaki). K nejslavnějším písním patří např. L´etranger, Milord, Mon légionnaire, La foule, La Vie En Rose. A samozřejmě její jedna z nejkrásnějších skladeb, Non, je ne regrette rien (Nelituji ničeho), kterou zpívala již v době, kdy zásluhou velkých dávek morfia kvůli nesnesitelným bolestem už z ní byla naprostá troska. Zemřela v pouhých 48 let.