PŘÍBRAMSKO – Podle policejních statistik Územního odboru Příbram došlo na Příbramsku v prvním pololetí roku 2012 k nárůstu kriminality. Na Příbramsku bylo spácháno za prvních šest měsíců letošního roku celkem 2020 trestných činů, z toho bylo objasněno 542 případů, což je téměř třetina. Nejvíce se na kriminalitě podílí majetková trestná činnost, u které byla zaznamenána stoupající tendence.
„V oblasti majetkové trestné činnosti bylo celkem spácháno 1415 činů, jde o nárůst oproti stejnému období loňského roku o 284 případů. I když došlo ke zvýšení počtu případů, objasněnost se podařilo udržet na téměř stejné úrovni,“ uvádí policejní mluvčí Monika Schindlová. Nejčastější majetkovou trestnou činností jsou krádeže věcí z vozidel, celkem za první pololetí roku 2012 bylo vykradeno 322 motorových vozidel, což je o 140 případů víc než loni. „Z toho 235 vykradených aut bylo přímo v Příbrami, tj. 70procent, krádeže z vozidel tak zaujímají 16 % z celkového počtu trestné činnosti. V tomto pololetí zmizelo 58 vozidel, byla objasněna téměř čtvrtina případů,“ dodává ve zprávě policejní mluvčí.
Zpráva dále hovoří o tom, že v prvním pololetí roku 2012 bylo zaevidováno 532 krádeží vloupáním do chat (84 případů), domů (75), obchodů (19) a restaurací (16), je to o 147 činů více než v předchozím roce. Násilná trestná činnost vzrostla, a to o 27 případů, z loňských 87 případů na letošních 114. „Objasněna byla polovina z nich. V prvním pololetí roku 2012 nedošlo na Příbramsku k žádné vraždě, bylo spácháno 28 loupeží a 23 ublížení na zdraví, což znamená pokles proti loňsku o šest případů, „ pokračuje policejní výčet událostí.
Počet hospodářských trestných činů klesl z loňských 128 případů na letošních 113 případů. „Objasněnost činí 36 %, tj. o 11 % více oproti loňskému roku. Nejčastějšími případy jsou různé podvody, např. ve dvaceti případech to byly podvody úvěrové. U mravnostní kriminality došlo k nárůstu z 13 trestných činů na 21. Z toho je 9 případů znásilnění a 7 pohlavní zneužívání. Objasněnost zůstala na stejné úrovni 52 procent. Častými případy, které policisté museli řešit, bylo poškození cizí věci – 108 případů, 92x zanedbání povinné výživy, 76x maření výkonu úředního rozhodnutí, 45x ohrožení pod vlivem návykové látky (což je díky intenzivnímu výkonu na silnicích), 14x výtržnictví a 10x sprejerství,“ uvádí policejní mluvčí.
„Co se týká drogové problematiky, patří k prioritám jak našeho územního odboru, tak celého Středočeského kraje. Této problematice, především objasňování, je věnována maximální pozornost. Drogová trestná činnost je úzce spojena s majetkovou trestnou činností, a proto je nutno se jí ve zvýšené míře věnovat. Policistům se podařilo během pololetí odhalit 34 případů trestného činu nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů, zatímco v prvním pololetí loňského roku to bylo pouze devět případů,“ končí zpráva por. Bc. Moniky Schindlové.