PRČICE – Při druhé fázi archeologického výzkumu náměstí v Prčici objevili archeologové s největší pravděpodobností dlouho hledané sídlo prvních Vítkovců. Na konci 12. století ho zbudoval zakladatel rodu a jeden z nejvýznamnějších mužů českého království Vítek z Prčice. Po jeho smrti zdědil Prčici jeho syn Vítek III. – zakladatel rodu Rožmberků. Stalo se tak právě v době 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka.
„Když jsme odhalili řady kůlových jam po dřevěné středověké konstrukci, začínali jsme potichu doufat. Nelíčené nadšení však zavládlo v momentě, kdy se nám podařilo objevit základ rozsáhlé stavby o rozměrech minimálně šest krát deset metrů, to už nám začínalo být skutečně jasné, že jsme nelezli původní panské sídlo prvních Vítkovců,“ uvedla pro ČTK archeoložka České společnosti archeologické Michaela Selmi Wallisová.
Loni se archeologický výzkum prováděl ve spodní části náměstí. Tehdy se podařilo objevit stopy po velkém prčickém požáru z roku 1701 a něco málo keramického materiálu. Současně zkoumaná plocha se nachází přímo před kostelem sv. Vavřince a přilehlým domem číslo popisné 92. Podle keramiky, kterou odborníci v místě nalezli, vyplývá, že stavba zanikla na přelomu 12. a 13. století, nejpozději však do poloviny století třináctého. Upřesnění data odhalí pravděpodobně až výsledky podrobnějších zkoumání.
Prčické sídlo a přilehlý kostel sv. Vavřince existovali už pčed rokem 1179, založil je právě Vítek I. Jeho nástupce Vítek III. založil druhou prčickou tvrz, jejíž relikty byly nalezeny v roce 1995 při stavebně historickém průzkumu prčického zámku. Ke konci svého života zahajuje Vítek III. v roce 1240 stavbu mohutného hradu Příběnice a píše se jako Vítek z Příběnic. Význam Prčice pro Vítkovce postupně upadá, v roce 1322 je Petrem I. z Rožmberka prodána pánům z Choustníka.