REGION – Je tu opět podzim a v ranních hodinách nebo v podvečer se často tvoří, nejen v blízkosti silnic, mlha, která může znepříjemnit samotné cestovaní. Podzimní období znamená pro motoristy nejen kratší dny, ale i vlhko a spadané listí na vozovce a především časté mlhy. Jízda v mlze je náročná a daleko nebezpečnější než letní cestování. Mlha může přinášet řidičům mnohé problémy, které však nejsou nepřekonatelné.
Policisté doporučují, ale i zákon o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, kdy a za jakých okolností mlhová světla užít. „Situaci, kdybychom měli zapnout mlhová světla, poznáme bezpečně. Mělo by se jednat o mlhu, lidově řečeno „že by se dala krájet“, husté sněžení či déšť. Přední mlhová světla osvětlují vozovku před vozidlem v případě mlhy, v noci i ve dne,“ uvádějí policisté. Mlhovky zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek, který pomáhá prosvítit mlhu.
Mlhovky osvětlují tak prostor přímo před vozidlem a pomáhají řidiči se lépe orientovat podle značení na vozovce. Může se stát, že řidič světla sice zapne ve správný čas, ale když vyjede z mlhy nebo přestane pršet či sněžit, světla nechá svítit dál. „Pro protijedoucí vozidla to pak může být velmi nepříjemné. Problém tedy nastává v době, kdy taková situace přejde, anebo vás dojede jiné vozidlo. V takovém případě bychom měli co nejrychleji zareagovat, a mlhová světla vypnout,“ dodávají policisté.
Zdroj: Policie ČR
Ilustrační foto: pixabay.com