REGION – koncem srpna jsme zažili prudký pokles teplot, začátek září přece jen přinesl zlepšení. Původcem nízkých teplot bylo tzv. Jilského ochlazení, které tentokrát přišlo o týden dřív. Začátkem září se začaly teploty zvyšovat a oteplování má vrcholit v dalším zářijovém týdnu, kdy přijde tzv. mariánské léto. Název tohoto pozdně letního období je odvozen od liturgického svátku Narození Panny Marie, který pravidelně připadá na 8. září.
První zářijový víkend přinese málo oblačnosti a nejvyšší teploty až do 25°C. To se především týká pátku a soboty. Během neděle bude oblačnosti přechodně poněkud více, nicméně převážně nás čeká polojasná obloha. Nejvyšší teploty se budou pohybovat do 23 °C. Dost často někteří lidé, ale i média zaměňují nadcházející mariánské léto za léto babí. Na to si však musíme podle lidové meteorologie počkat do doby přibližně od 25. září do 20. října.
Babí léto znamená (podle pozdního věku žen) vlastně zestárlé léto, jde tedy o období suchého, málo větrného, slunečného a přes den velmi teplého počasí. Někdy bývá kratší, jindy se protáhne až do konce října. Ještě před nástupem babího léta často přichází přibližně v době od 10. do 25. září až čtrnáctidenní tzv. Ludmilsko-Matoušské pozdní léto. Hned po něm, přibližně od 25. září do 5. října, může přijít léto svatého Václava. Odvozené od svátku sv. Václava.
V polovině první říjnové dekády může vystřídat babí léto tzv. léto tereziánské. Jsou pro něj typické ranní mrazíky, ale i mlhy, které se často mohou udržet až do odpoledních hodin. Definitivní tečku se těmito všemi „podzimními léty“ pak někdy na přelomu října a listopadu může udělá ještě tzv. léto Všech svatých. V tomto období bývají mlhy, případně i nízká oblačnost ještě urputnější, když se ale rozpustí, může být odpoledne na slunci vcelku velmi příjemně.
Ilustrační foto: pixabay.com