SEDLČANSKO – Pátek bude posledním srpnovým dnem, kdy teploty vyšplhají na úroveň až 25 °C. Od západu ale už má pozvolna přibývat oblaků a později místy i srážek. Ty předznamenají blížící se změnu počasí. Změna se projeví od soboty, kdy bude počasí nad Českem ovlivňovat frontální rozhraní. To bude od sebe oddělovat teplý vzduch na východě od chladného na západě. V Čechách se teploty mají držet kolem dvacítky, na Moravě může být i kolem 27 °C.
Sobota má být podle předpovědi zatažená až oblačná, místy s deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší denní teploty nadále 19 až 22 °C, večer má pak deště přibývat. Podobně má být i v neděli o kosohorském posvícení. Tedy oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Noční teploty 15 až 12 °C, nejvyšší denní 18 až 21 °C. Tento ráz počasí se nezmění ani na začátku příštího týdne. Od středy bude zřejmě srážek ubývat a teploty mírně porostou.
Podle lidových meteorologických pozorování toto chladnější období přichází téměř pokaždé na konci prázdnin. Lidová meteorologie má pro toto období, které trvá od posledních srpnových dnů přibližně do 5. září, pojmenování Jilského ochlazení. Dny v tomto období svým charakterem připomínají spíše než léto již dny raného podzimu. Po Jilského ochlazení pak už následuje přibližně od 5. do 10. září tzv. mariánské léto s teplými a slunečnými dny.
Ilustrační foto: pixabay.com