REGION – V úterý 25. února proběhl na půdě Poslanecké sněmovny PČR seminář, v jehož rámci zástupci regionu diskutovali s poslanci o problematice možného obnovení těžby zlata. Podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Dolejského se zlato v České republice naposledy těžilo v roce 1993. Výbor pro životní prostředí se proti těžbě zlata i průzkumům vyjádřil již před pár dny, kdy doporučil Poslanecké sněmovně přijmout usnesení, aby nebylo rušeno unesení vlády z roku 1999, podle kterého těžba zlata není na území ČR žádoucí. Právník ze sdružení Čechy nad zlato Petr Kužvart na semináři potvrdil, že většina obcí je proti průzkumům a těžbě zlata. Výjimkou jsou podle jeho slov Zlaté Hory a Heřmanovice v Jeseníkách, kde je velká nezaměstnanost.
Starosta Chotilska Jiří Šťástka na semináři sněmovního výboru pro životní prostředí mimo jiné upozornil na to, že ačkoliv argumenty pro těžbu zlata se nesou v duchu toho, že by vznikla nová pracovní místa, což hlásají firmy mající na těžbě zájem, podle něj by naopak některá místa zanikla – kupříkladu v hotelích. Navíc by byl v Chotilsku i jinde poškozen ráz krajiny a byla by zlikvidována část těchto středočeských obcí. Těžba by ohrozila kupříkladu i Kašperské hory. „Dokud nebude vydán příslušný zákon zakazující průzkum a těžbu zlata, musíme žít stále v obavách,“ dodal Pavel Nevlida, starosta obce Příčovy, v jejíž blízkosti se také nachází možné ložisko zlata.
Zatím tak mohou obce, které jsou těžbou a průzkumy zlatých ložisek ohroženy, pouze nadále iniciovat petice a otevřené dopisy poslancům i prezidentu republiky Miloši Zemanovi. „Účastníci semináře se přihlásili k usnesení, které žádá nerušit usnesení vlády z roku 1999 a změnit legislativu, tak, aby obce, kterých se možnost průzkumů těžby dotýká, mohly při zřetelném vyargumentování rozhodnout o tom, že tam průzkumy nebudou moci být uskutečněny. Obecně převažuje názor, že občanská veřejnost se průzkumu i těžbě zlata brání a bránit bude, na nás politicích je vytvořit potřebné legislativní zázemí,“ uvedla místopředsedkyně výboru pro životní prostředí Kateřina Konečná (KSČM), která seminář sněmovního výboru pro životní prostředí řídila.
Zdroj: Poslanecká sněmovna PČR