Za dětmi zítra večer vyrazí Mikuláš s čerty a andělem. Potkat je můžeme i v Sedlčanech

SEDLČANY – Blíží se 5. prosinec, tedy den, jenž je v kalendáři uveden jako svátek Jitky. To vše je také neklamným znamením toho, že se setměním můžeme v ulicích měst i na návsích vesnic potkat Mikuláše se svým nezbytným čertovsko-andělským doprovodem. V Sedlčanech na sto procent můžeme tuto trojici, nejspíš doplněnou o další čerty s harašícími řetězy a zahalenými kouřovým závojem, potkat kolem 18. hodiny na náměstí T.G. Masaryka. Akci každoročně organizuje skupina Čerti Sedlčany.

V dnešní době, kdy většina tradičních českých zvyků upadá pozvolna v zapomenutí, nebo jsou často nahrazovány zvyky importovanými z Ameriky, jsou naštěstí pochůzky Mikuláše s čertem a s andělem v podvečer 5. prosince stále běžné. Sice je dost často místo andělského zvonění a čertovského řinčení řetězu doprovází rány petard, ale vcelku se to nechá snést a většina návštěvníků takovýchto veřejných akcí s tím už dopředu počítá.

Podobní pekelníci s Mikulášem v čele potěší či postraší v pondělí 5. prosince večer také řadu domácností s dětmi. A je jedno, zda to budou ti objednaní telefonicky, nebo se jen v rodině za Mikuláš a čerta zamaskuje příbuzenstvo. Pro malé dítě je podvečerní příchod Mikuláše, čerta a anděla přímo zázrak. A na dospělých je, aby tuto tradici předávali – ba přímo hýčkali. To proto, že je jedním z mála světlých bodů v našem jinak všedním (a pro mnohé i dost těžkém) putování po tomto světě.

Z minulosti se uchoval další zvyk, kdy naši předci dávali dětem za okno dárky, což většinou bývaly cukrovinky a ovoce. I úterý brzy ráno, na svátek svatého Mikuláše, můžeme za nejedním oknem takový balíček zahlédnout. „Celkově je Mikuláš jakousi přípravou na Vánoce, kdy se nerozdávají příliš hodnotné a trvalé dary, ale spíše jen nějaké pamlsky nebo malé dárky pro štěstí. Ve všech dobách v této tradici však šlo především více o zážitek než o dary,“ píše na svých stránkách Wikipedia.

Ilustrační foto: pixabay.com