Středočeská záchranka vyjíždí i na vodu

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDNÍ POVLTAVÍ – Počínaje 1. červencem zahájila svůj provoz vodní záchranná služba Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje ve Ždáni na Slapské přehradě. Jako každý rok, tak také letos zde vzniklo další výjezdové stanoviště záchranné služby. Člun záchranáři využívají dva měsíce v roce, a to právě teď, v období letních prázdnin. Důvodem je velký nárůst obyvatelstva v chatových oblastech, rekreačních oblastech, kempech a koupalištích v okolí přehrady. Přes léto, zejména o letních prázdninách, je zde třeba dostupnější péče záchranné služby. V loňském roce měli záchranáři na Slapech 107 výjezdů, z toho 48 motorovým člunem a 59 sanitním vozem.

„Kdo by si představil scény ze známého televizního seriálu Pobřežní hlídka, byl by na omylu. Záchranáři zde nemají funkci plavčíků a uniformy nemění za plavky, pouze občas vymění sanitní vůz za člun. Člun vodní záchranné služby překoná vzdálenosti přes vodní plochu mnohem rychleji, než sanitní vůz, který je odkázán na přemostění a na objíždění vodní plochy, čímž se znatelně prodlužuje doba dojezdu k pacientovi. Tímto způsobem přepravy se také dostaneme do jinak hůře dostupných chatových osad a samot u vody,  kam by sanitní vůz nemohl dojet. Člun je vybaven jako standardní sanitní vůz – má tedy vše, co je potřeba v případech, kdy je ohroženo zdraví pacienta nebo dokonce jeho život. Pouze se liší v tom, že v něm nejsou nosítka, ale naopak má k dispozici plovoucí páteřní desku,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Územní středisko záchranné služby Středočeského kraje zprovoznilo vodní záchrannou službu na Slapské přehradě v roce 1999. Přednemocniční neodkladnou péči tu zajišťuje během letních prázdnin nejenom člun, ale také sanitní vůz rychlé zdravotnické pomoci, který dojíždí na místo události po pozemních komunikacích. Někdy je třeba zásahu v přilehlých obcích mimo vodní plochu, kam jezdí pouze sanitní vůz. V případě zásahu člunu je pacient po ošetření a zaléčení obvykle člunem převezen zpět na stanoviště, kde je přeložen do sanitního vozu. Tím je pak pacient následně transportován do nemocnice.

Člun vodních záchranářů často se jezdí k infarktům, k dušnosti a cévním mozkovým příhodám. Časté jsou také výjezdy k nejrůznějším alergickým reakcím, k úpalům a úžehům po dlouhém pobytu na slunci a k lidem, kteří kolabují následkem dehydratace. Také nejsou ojedinělé výjezdy k lidem, kteří si přivodili úraz po požití alkoholu. Tyto výjezdy směřují na diskotéky a do různých podniků v okolí. „Výjezdy k tonoucím lidem jsou naštěstí jen zlomkem výjezdů, ale jedná se však o výjezdy nejzávažnější. V těchto případech také hodně záleží na počasí. Čím je teplejší léto, tím je také více koupajících se lidí a tedy i větší pravděpodobnost tonutí,“ dodala mluvčí ZZS Středočeského kraje.