Ve Vysokém Chlumci nyní probíhá anketa související s výstavbou větrných elektráren

SEDLČANSKO – Městys Vysoký Chlumec na svých webových stránkách zveřejnil anketu, ve které vyzývá občany k vyjádření názoru na možnost výstavby větrných elektráren v lokalitě vrchů na západ od obce. Důvodem ankety je oslovení městyse ze strany společnosti Meridian Nová Energie s.r.o. Dle výpočtů této společnosti by měla v případě kladného souhlasu občanů městyse a jeho zastupitelů společnost ve výše uvedené lokalitě postavit tři větrné elektrárny.

“S případným souhlasem jsou spojeny jednorázové kompenzace, a to ve výši jednorázového poskytnutí příspěvku až jednoho milionu korun za každou pozici a následným ročním příspěvkem v řádu stovek tisíc. Kompenzace za umístění větrných elektráren na území městyse by plynuly do obecního rozpočtu na rozvoj obce. Je nutno ale posoudit za jakou cenu. Z toho důvodu došlo k oslovení veřejnosti k získání jejich názoru,” uvádí na svém webu Úřad městyse Vysoký Chlumec.

O něco podobného (výstavbu větrných elektráren) se pokoušela přibližně před pěti roky v katastrech obcí Kosova Hora a Jesenice společnost Ostwind. Čtyři 200 metrů vysoké větrníky měly stát na vrchu Hůrka v nadmořské výšce 544 metrů mezi osadami Mezné a Lovčice. Tehdy všechny dotčené obce (Kosova Hora, Jesenice a město Sedlec-Prčice) po konzultaci s občany daly k výstavbě stožárů větrných elektráren zamítavé stanovisko. Společnost Ostwind tak byla nucena od svého záměru odstoupit.