Turisty stále nejvíce láká pochod Praha – Prčice. Ani letos tomu nebude jinak

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 17 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLEC-PRČICE – Třetí květnová sobota už tradičně patří největšímu, neoblíbenějšímu a nejznámějšímu dálkovému pochodu v Česku, a to pochodu Praha – Prčice. Letošní 54. ročník startuje již tuto sobotu 18. května. Připraveno je celkem patnáct pěších tras. Kromě toho další jednu trasu z Votic mohou jít děti a jednu z Miličína jet vozíčkáři. Přes Prčici vedou také čtyři cyklotrasy. Pořadatelé akce zároveň upozorňují, že některé trasy doznaly větších či menších změn, pochodníci se tedy musí držet popisu trati a jejímu značení.

Tradičními místy startu pochodů jsou Praha-Háje, Pikovice, Týnec nad Sázavou, Čerčany, Benešov, Bystřice u Benešova, Olbramovice, Votice (pouze dětská trasa), Střezimíř, Tábor, Mladá Vožice, Sedlčany, Milevsko a Petrovice u Sedlčan. Nejdelší trasa Karla Kulleho z Prahy měří 70 kilometrů, z Pikovic je to do Prčice 50 kilometrů, z Čerčan o jeden kilometr blíž. Méně zdatní turisté mají na výběr z jedenácti kratších tras o délce od 44 kilometrů (z Benešova) po nejkratší třicetikilometrové z Tábora a z Petrovic. V Sedlčanech startuje 33 km dlouhá Robinova trasa z Nádražní ulice od gymnázia.

Historicky vůbec první pochod o délce 100 tisíc loktů českých vedl jedinou trasou z Prahy do Prčice, 17. dubna roku 1966 se na něj z Prahy vydalo 469 dálkových turistů – recesistů. Největší nápor pochodníků zažívala Prčice v létech 1977 – 1981, poté zájem o pochod mírně zeslábl. Vůbec největší rekordní účast zaznamenali pořadatelé v roce 1981, kdy do Prčice dorazilo 35.732 pochodníků. Mezi roky 1991 – 1997 počet účastníků klesl pod deset tisíc (v roce 1994 jen 7.715), v dalších létech se zájem znovu zvýšil.