Tradiční putování za Jakubem Krčínem se letos jde opačně – z Obděnic na V. Chlumec

SEDLČANSKO – Další ročník putování bude 30. září zahájen pietní vzpomínkou u údajného hrobu Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan v obděnickém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poté se zájemci vydají z Obděnic na Vysoký Chlumec, se zastávkou v nechvalické hospodě. Cíl putování je na návsi ve Vysokém Chlumci, následovat mají středověké hry se šermířskými souboji a občerstvením.

Známý stavitel rybníků Jakub Krčín je neodmyslitelně spojen se Sedlčanskem už od 16. století, když v roce 1580 získal sedlčanské panství. O své sedlčanské panství se Jakub Krčín staral velmi dobře, v Sedlčanech vybudoval pivovar, panský mlýn, sádky na ryby a stejně tak řadu rybníků v blízkém okolí. V nedalekých Křepenicích vystavěl tvrz nazvanou Nový hrádek Krčínov, kam se později přestěhoval.

Závěr svého života strávil Jakub Krčín na tvrzi v Obděnicích, kde je také údajně zemřel. Přesné datum jeho úmrtí ale stále není známo, stejně tak jako místo, kde je skutečně pohřben. Přesto náhrobní kámen Jakuba Krčína je uložen v interiéru místního románského kostelíku. Na náhrobku je vytesán epitaf, který si Jakub Krčín sám napsal, ale kde však není doplněn letopočet úmrtí.

Ilustrační foto: Ladislav Havel